Karnawał dobiegł końca, a to oznacza tylko jedno: Wielkanoc coraz bliżej. Najważniejsze dla chrześcijan święto jest w Polsce obchodzone niezwykle uroczyście i zawsze w rodzinnym gronie. W tym wyjątkowym okresie warto szczególną opieką otoczyć seniorów. Sprawdź, co możesz zrobić, aby babcia i dziadek mogli jeszcze lepiej (i bezpieczniej) przeżyć okres świąteczny.
Jesień życia jest okresem, w którym życie duchowe nabiera większej wartości. Po 60-tce tempo dnia zwalnia. To wówczas można się zatrzymać i podjąć refleksję nad sensem życia czy kwestiami religijnymi – zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu oraz następujących po nim świętach Wielkiej Nocy. Na seniorów (i nie tylko) czeka wówczas wiele okazji, aby jeszcze pełniej przeżyć ten niezwykły okres.
Pielgrzymki dla seniorów
Czas poprzedzający Święta Wielkanocne sprzyja pielgrzymowaniu do świętych miejsc chrześcijaństwa. Gdzie? W Polsce najpopularniejsze sanktuaria to m.in.: Częstochowa, Kalwaria Zebrzydowska, Niepokalanów, Licheń czy Łagiewniki. Pielgrzymki są organizowane przede wszystkim przez parafie oraz organizacje kościelne. Informacje o nich można znaleźć zarówno na tablicach ogłoszeniowych przed kościołami, zasięgając informację w zakrystii, jak i – coraz częściej – na stronach internetowych diecezji. Jeśli Twoja mama, tata, babcia lub dziadek chciałaby się wybrać w taką wyprawę, pomóż jej ją zorganizować. To szczególnie ważne, jeśli senior ma – choćby niewielkie – problemy z poruszaniem się. Jako osobie w starszym wieku, może mu/ jej przydać się np.:
- lekki balkonik, który ułatwi poruszanie się – koniecznie z torbą, w której pomieścić można wszystkie niezbędne drobiazgi, np. książeczkę modlitewną, butelkę wody czy portmonetkę oraz lekarstwa,
- specjalny wózek z siedziskiem – takim, na którym będzie osoba starsza będzie mogła odpocząć w dowolnej chwili – również podczas nabożeństwa, gdy zabraknie dla niej „standardowego” miejsca siedzącego,
- laska ortopedyczna – jeśli problemy z chodzeniem są tylko niewielkie i potrzebna jest dodatkowa stabilizacja,
- specjalne nakładki antypoślizgowe na obuwie – Wielkanoc odbywa się na przełomie zimy i wiosny, a więc na ulicach może jeszcze zalegać śnieg lub lód, które będą zagrożeniem dla bezpieczeństwa – zwłaszcza osoby starszej.
Senior w kuchni podczas świątecznych przygotowań
Choć nabożeństwa kościelne są najważniejszymi elementami Wielkanocy z perspektywy religijnej, to wymiar rodzinny tych świąt kochamy najbardziej. W przygotowania do śniadania w Wielką Niedzielę czy wspólnej biesiady angażują się zazwyczaj i młodsi, i starsi. Ale to babcie najlepiej znają przepisy na wielkanocne smakołyki. Co jednak, gdy pojawią się problemy z poruszaniem się czy koordynacją ruchową? Seniorka odzyska pewność siebie w kuchni, jeżeli zadbasz o jej odpowiednie wyposażenie. Uzupełnij je np. o: specjalny multiotwieracz, deskę do krojenia z wysokimi brzegami, które zapobiegną zsuwaniu się jedzenia, komfortowy fartuch na okruszki czy ochronę na patelnię i rondel – dzięki której senior może mieszać zawartość naczynia bez przytrzymywania go drugą ręką. Te i podobne drobiazgi znajdziesz np. w sklepie PomoceDlaSeniora.pl.
I na koniec najważniejsze: nie zapomnij o choć drobnym upominku dla babci i dziadka na „Zajączka”. Ciekawa książka, ulubione perfumy czy ciepłe skarpety albo coś słodkiego to prezenty, które na pewno wywołają uśmiech na ich twarzach!
No comments