W wielu miejscach w sieci możemy spotkać się z poglądem, że właśnie BARF jest najlepszym sposobem żywienia dla naszych domowych tygrysów. Jest to dieta, która z założenia ma przypominać to, co je kot, który żyje na wolności w swoim naturalnym środowisku. W związku z tym zwierzaki nie otrzymują jedzenia przetworzonego. Wszystko, co się im podaje, jest surowe, nasza ingerencja obejmuje jedynie zmielenie lub rozdrobnienie, aby kot poradził sobie z posiłkiem.

Wdrożenie u naszego domowego kota diety typu BARF wymaga wiedzy i konsekwencji. Nie wystarczy absolutnie, że codziennie wrzucimy do miski pokrojone kawałki mięsa. Konieczne jest zachowanie odpowiedniego bilansu różnych niezbędnych dla kota składników. Koniecznością jest np. zamrożenie i rozmrożenie mięsa, zanim podamy je pupilowi, gdyż w ten sposób zabijamy znajdujące się w nim groźne zarazki. Odradzane jest również wybieranie mięsa wieprzowego, które może doprowadzić do zachorowania kota na wściekliznę rzekomą.

Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat BARF-u u kotów. Artykuł ten powstał we współpracy ze specjalistą z www.keko.pl

Co więc podawać?

Aż 75% procent kociego jadłospisu powinny stanowić mięsa oraz kości. Kości jednak koniecznie należy przed podaniem zmielić, gdyż kot nie jest zwierzęciem, które poradzi sobie z ich pogryzieniem. Następne w kolejności są podroby, które mają stanowić około 15% jadłospisu. 10% codziennej diety to dodatki takie jak jajka – koniecznie w całości, mielimy również skorupkę i je też podajemy na surowo. Wśród dodatków należy również pamiętać o olejach oraz jogurtach. W dzieci domowego kota powinny się również znaleźć warzywa oraz owoce. Jednak ich zawartość musi być niewielka, na poziomie 5% i powinny być zmielone, gdyż w innej formie koci organizm ich nie strawi.

Nie zawsze bezpieczne!

Jeśli chcemy przestawić naszego kota, na taki optymalny sposób żywienia, jakim jest właśnie BARF, warto się wcześniej odpowiednio wyedukować lub poprosić o pomoc kogoś, kto ma w tej dziedzinie doświadczenie. Przede wszystkim trzeba bowiem pamiętać o kilku zasadach. Mięso, jakie podajemy kotu, powinno być zawsze świeże – zleżałe może doprowadzić do biegunki lub zatrucia. Nie wszystkie warzywa i owoce są również w kociej diecie dozwolone, np. wszelkie wzdymające lepiej odpuścić, a takie jak morele czy brzoskwinie mogą okazać się dla naszego pupila nawet trujące.

Czy każdy kot może być żywiony wedle zasad BARF?

Zdaniem specjalistów BARF to dieta, która jest wskazana niemal u każdego zdrowego kota, a nawet znajduje zastosowanie, u niektórych, które w swoim schorzeniu nie wymagają specjalnego postępowania dietetycznego. Powszechnie mówi się o poprawie stanu zdrowia kotów, ich odporności, polepsza się również kondycja fizyczna i spada podatność na różne schorzenia. Poza tym hodowcy zwracają uwagę na znaczącą poprawę stanu sierści, która mniej się kołtuni w czasie rozczesywania. Zęby i jama ustna również są w lepszym stanie.

Czy BARF jest dla mojego kota?

Tak, pod warunkiem, że jesteś w stanie poświęcić czas na odpowiednie dobranie składników i nauczenie się zasad żywienia kota. Twoje zaangażowanie w tej kwestii może skutkować znacznie lepszym zdrowiem i dłuższym życiem dla zwierzaka. A dodatkowym plusem jest z pewnością, że jak wyliczają osoby, które zdecydowały się na koci BARF, jest to sposób karmienia zdecydowanie tańszy niżeli wiele karm, które podajemy i które nie koniecznie są odpowiednie i zdrowe dla naszych zwierząt.