Przychodzisz do domu po całym dniu ciężkiej pracy. Czujesz, że Twoje stopy są zmęczone, i opuchnięte. Odczuwasz wręcz ból zlokalizowany w ich obszarze. Zastanawiasz się więc co zrobić na bolące stopy. Może warto zastosować specjalistyczną maść? A może wystarczą domowe sposoby typu kąpiele w odpowiednich naturalnych środkach? Podpowiadamy co przyniesie Ci największą ulgę!
Dlaczego bolą mnie stopy?
Co do zasady pozycje stojąca czy siedząca uznawane są za zdrowe dla naszego organizmu. Jednak zbyt długie przebywanie w którejkolwiek z nich, zwłaszcza jeśli połączone jest z noszeniem niewygodnego obuwia (na przykład butów na obcasie), może być dla naszych stóp nie lada wyzwaniem. Jeśli po całym dniu stania czy siedzenia zastanawiasz się dlaczego bolą poduszki pod stopami lub całe stopy musisz wiedzieć, że przemęczenie w tym obszarze może prowadzić do zwiększonych napięć mięśniowych a także do problemów w prawidłowym działaniu układu krążenia. Możesz w ich efekcie zauważyć nie tylko ból, ale i zasinienia, skurcze czy opuchnięte palce a nawet – w dłuższej perspektywie – żylaki.
Co na bolącą stopę?
Chcesz pozbyć się powyższych dolegliwości? Jest na to kilka sposobów. Absolutnie najważniejsza jest profilaktyka. O ile możesz, zacznij od możliwie częstej zmiany pozycji ciała w ciągu dnia. Gdy pracujesz przy biurku, zwykły fotel biurowy możesz zmienić też na siedzenie na dużej piłce gimnastycznej która zagwarantuje Ci aktywny tryb siedzenia.
Do tego dodaj wiedzę o tym, w czym moczyć bolącą stopę po całym dniu wypełniania swoich codziennych obowiązków. Na zmęczone, spuchnięte, obolałe nogi przygotuj sobie wieczorem na przykład kąpiel z morską solą która doskonale odpręża, relaksuje i pomaga pozbyć się powyższych dolegliwości. Na każde dwa litry ciepłej wody dodaj pół szklanki soli morskiej i mieszaj do czasu jej pełnego rozpuszczenia się. Następnie mocz w niej nogi przez minimum piętnaście minut.
Gdy wiesz już co oznacza ból pod stopami, możesz na niego przygotować pachnącą kąpiel z cynamonem (jedna łyżeczka), mlekiem (ćwierć szklanki), wodą (ćwierć szklanki), oliwą z oliwek (dwie duże łyżki) i sokiem z cytryny (ćwierć szklanki). Jeśli roztworu będzie za mało, podwój ilość wszystkich składników. Pamiętaj, że powinny być one utrzymane w temperaturze pokojowej lub podgrzane do 30-40 stopni (w przypadku wody czy mleka). Ostatecznie powinniśmy uzyskać komfortowo ciepłą kąpiel w której moczymy nogi podobny czas co w kąpieli z soli. Usuniemy w ten sposób uczucie zmęczenia ze stóp a rano obudzimy się z dużo bardziej wypoczętymi nogami.
No comments