Trenowaniu mózgu to trend, za którym warto podążyć! Proste ćwiczenia pamięci i koncentracji pomagają usprawnić jego pracę. Na czym jednak dokładnie polega trening mózgu? Jakie ćwiczenia na pamięć warto wykonywać? Co jeszcze jest ważne, by mózg funkcjonował należycie? Zapoznaj się z naszymi radami.

Trening mózgu na co dzień

Trening mózgu to zadanie, które trzeba wykonywać regularnie, by przyniosło oczekiwane efekty. Nie powinniśmy traktować tego w kategoriach dodatkowego obowiązku, ponieważ gdy robimy coś pod przymusem nie tylko męczymy się szybciej, ale też nasz wysiłek nie przynosi takich skutków, jak byśmy chcieli.

Trening mózgu powinien być kojarzony z zabawą, a nawet z relaksem po pracy czy nauce. Dla osób dorosłych wskazane jest rozwiązywanie krzyżówek, można też zająć się sudoku, czyli grą logiczną. W ten sposób trenujemy pamięć oraz analityczne myślenie.

Dobrym treningiem dla mózgu jest też gra w szachy oraz wszelkie łamigłówki i zagadki. Z dziećmi zagrać można w gry planszowe wymagające myślenia strategicznego i planowania. Dobrze jest też zająć je jakimś zadaniem wymagającym skupienia uwagi. Dzieci ćwiczą w ten sposób umiejętność koncentracji, która przyda się im podczas nauki w szkole. Koncentrację i uważność u dziecka poprawi też szukanie różnic na podobnych obrazkach. Wynajdywanie takich szczegółów to przy okazji świetna zabawa.

Jak ćwiczyć pamięć?

Ćwiczenia na pamięć to ważny element treningu umysłu. Na usprawnienie pamięci najlepsze jest zapamiętywanie fragmentów tekstu, słów albo układu obrazków czy figur geometrycznych. Można też nauczyć się technik lepszego zapamiętywania przez tworzenie skojarzeń czy opowiadanie historyjek.

Z pewnością przyda się to w praktyce, kiedy będziemy musieli zapamiętać jakieś ważne informacje lub dłuższy materiał. Można też zapamiętywać numery telefonów albo nazwiska nowo poznanych osób. Może to okazać się przydatne, a przy okazji będziemy mieć doskonałe ćwiczenia na pamięć w codziennym życiu.

Jak jeszcze zadbać o sprawny mózg?

Dla dobrego funkcjonowania pamięci i innych funkcji poznawczych konieczne jest zadbanie także o odpoczynek i dobry sen oraz zdrowa dieta i zdrowy tryb życia. Nie można przemęczać mózgu nieustanną pracą czy nauką, czasem warto pograć w piłkę albo pójść na spacer. W czasie snu mózg się regeneruje i porządkuje zdobyte za dnia informacje, więc powinniśmy zapewnić sobie odpowiednią dzienną dawkę snu, czyli 7-8 godzin w przypadku osoby dorosłej.

Dobra dla mózgu dieta to taka, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pamiętajmy też o odpowiednim nawodnieniu, ponieważ elektrolity i sole mineralne zawarte w dobrej jakości wodzie są konieczne dla prawidłowej pracy mózgu.