Pas poporodowy jest przeznaczony dla kobiet, które urodziły zarówno w sposób naturalny, jak i przez cesarskie cięcie. Wzmacnia on mięśnie brzucha i odciąża plecy, wymuszając prawidłową postawę. U pań po cesarce zmniejsza ból po operacji i zapobiega powstaniu przepukliny.

Co to jest pas poporodowy?

Pas poporodowy to specjalnie wyprofilowany elastyczny materiałowy pas. Powinien być wykonany z naturalnej bawełny, aby pozwalał skórze na oddychanie. Utrzymuje powłoki brzuszne na miejscu i wzmacnia mięśnie. Jego noszenie zapewnia odciążenie pleców, zarówno w trakcie stania, jak i siedzenia. Jest przydatny także dla kobiet karmiących piersią, które często pochylają się nad dzieckiem, nadmiernie obciążając lędźwiowo-krzyżowy odcinek kręgosłupa. Poprawia postawę, wymuszając napięcie mięśni brzucha. Pomaga też wrócić do sylwetki sprzed ciąży, szczególnie jeśli zostanie połączony z ćwiczeniami wzmacniającymi. Jego założenie pozwala na szybsze rozpoczęcie treningów, ponieważ mięśnie nie są już tak osłabione. Pas poporodowy po cesarce to doskonałe rozwiązanie. Mogą go stosować także kobiety, które miały do czynienia z krwotokiem poporodowym oraz przepukliną operacyjną. W tych sytuacjach zmniejsza ból oraz zapobiega powstaniu przepukliny u pań, które przebyły cesarskie cięcie. Pas zapobiega powstawaniu rozstępów, które mogą pojawić się po powrocie do dawnej wagi.

Zasady działania pasa poporodowego

Materiał, z którego został wykonany zapewnia wzmocnienie nadmiernie rozciągniętych po porodzie powłok brzusznych. Przed zakupem pasa poporodowego najlepiej skonsultować się ze specjalistą: może to być lekarz, ale także fizjoterapeuta lub rehabilitant. Tego typu produkt jest dostępny w kilku rozmiarach. Aby dopasować odpowiedni dla siebie, należy zmierzyć obwód brzucha. Warto kupić pas dobrej jakości, wykonany przez renomowaną firmę. Te, które są tańsze, często szybko się rozciągają. Tym samym już po krótkim czasie użytkowania tracą właściwości, przez co nie spełniają już swojej funkcji. Powoduje to niestety konieczność wydania kolejnych pieniędzy. Pas poporodowy może być zakładany przy wciągnięciu go przez nogi lub głowę bądź też po zapięciu wokół talii. Dla pań po cesarskim cięciu szczególnie poleca się pasy bezszwowe, które nie uciskają rany.

Zobacz także: Pływanie – najlepsza rehabilitacja dla osób z bólami pleców