Recesja dziąseł to inaczej obniżanie się dziąseł. Występuje często i powoduje silną nadwrażliwość zębów.

Najczęstsze przyczyny recesji dziąseł

Recesja dziąseł może dotknąć osób w każdym wieku. Nie należy lekceważyć tej dolegliwości, ponieważ odsłonięte szyjki zębowe z czasem mogą doprowadzić do schorzeń przyzębia, a ostatecznie zupełnie stracić oparcie i w skrajnym przypadku wypaść. Naturalną przyczyną recesji dziąseł jest proces starzenia się, kiedy poszczególne struktury w organizmie, w tym również dziąsła, tracą swoją naturalną elastyczność. Większy niepokój powinno jednak wzbudzić obniżanie się dziąseł u młodszych osób.

Bywa, że przyczyną recesji dziąseł są uwarunkowania genetyczne – po prostu taka jest tendencja w danej rodzinie i tkanki będą się samoistnie obniżać. Niewątpliwie jednak najczęściej cofanie się dziąseł powoduje niedostateczna dbałość o higienę jamy ustnej. Kiedy nie szczotkuje się regularnie zębów bądź robi się to w nieodpowiedni sposób, na ich powierzchniach odkłada się osad, który następnie zamienia się w kamień nazębny. Bakterie, które są w nim obecne, generują stan zapalny przyzębia i jednocześnie doprowadzają do obniżenia się poziomu dziąseł. Również używanie zbyt twardej szczoteczki może prowadzić do recesji dziąseł. Inną przyczynę dolegliwości stanowią nieleczone wady zgryzu, ponieważ źle ustawione, a z tego powodu źle funkcjonujące zęby z czasem odsłaniają swoje szyjki.

Objawy cofających się dziąseł

Choć często stopniowe obniżanie się poziomu dziąseł jest zauważalne gołym okiem, pacjenci w pierwszej chwili skarżą się raczej na silną nadwrażliwość zębów, szczególnie podczas kontaktu z ciepłymi oraz zimnymi pokarmami. Dodatkowo pojawia się ból dziąseł, a także krwawienie, które występuje w trakcie codziennego szczotkowania zębów. Zmienia się również kolor dziąseł: robią się one sine bądź też ciemnoczerwone. Mogą też okazać się bardziej napięte i mocno obrzęknięte.

W wyniku resekcji dziąseł dochodzi do powstania kilkumilimetrowych kieszonek przyzębnych. To w nich bardzo szybko rozwijają się bakterie mogące jeszcze pogorszyć stan dziąseł. Później, jeśli przypadłość nie jest leczona, dochodzi do obniżenia się kości otaczającej zęby. Można to dostrzec wyłącznie na zdjęciu rentgenowskim. To właśnie przez obniżenie się tej kości może dojść do rozchwiania zębów, a w konsekwencji do ich wypadania.

Jak leczyć recesję dziąseł?

Aby zapobiec nadwrażliwości zębów towarzyszącej recesji dziąseł, powinno się zmienić nawyki żywieniowe. Warto unikać jedzenia cytrusów, picia kwaśnych napojów, a także spożywania bardzo zimnych i bardzo gorących posiłków. Dla złagodzenia dolegliwości bólowych można stosować płukanki z naparów ziołowych, na przykład z szałwii lub rumianku. Należy także udać się do specjalisty periodontologa, który będzie w stanie ocenić stopień zaawansowania choroby. Warto też wykonać skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, często pomagający w początkowym stadium recesji.