Problemy ze słuchem dotyczą nie tylko samego chorego, ale są również uciążliwe dla jego najbliższych. Tego typu dolegliwości zdecydowanie nie warto bagatelizować. Lepiej jest podjąć stosowne kroki w celu poprawy sytuacji i komfortu życia osoby dotkniętej problemem. Pomoc choremu to w tym przypadku również pomoc dla samego siebie i swojej rodziny. Jak zatem poradzić sobie z problemem niedosłuchu wśród najbliższych?
Okazanie zrozumienia
Starając się pomóc bliskiej osobie cierpiącej na ubytki słuchu, trzeba pamiętać, że społeczna aktywność chorego mogła ulec zmianie. Osoby niesłyszące lub niedosłyszące bardzo często odczuwają wstyd, gniew, niesprawiedliwość i strach. Z tego powodu mogą się alienować i zamykać w sobie. Podstawą skutecznej pomocy dla bliskiej osoby jest zatem okazanie wsparcia i zrozumienia. Empatia odgrywa w tym przypadku kluczową rolę. Jednocześnie niezbędne okażą się spore pokłady cierpliwości i wytrwałości, ponieważ najbliżsi bardzo często wypierają swoje problemy ze słuchem i nie chcą podjąć żadnych konkretnych kroków w kierunku poprawy swojej sytuacji.
Wizyta u laryngologa
Osoby cierpiące na ubytki słuchu często nie zdają sobie sprawy, jak szybko postępują dane dolegliwości. Z tego powodu wizyta u laryngologa powinna zostać zaplanowana najszybciej jak to możliwe. Nakłonienie członka rodziny do wykonania potrzebnych badań nie jest łatwym zadaniem, dlatego niezbędny będzie tutaj upór i wytrwałość. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór lekarza specjalizującego się w leczeniu osób, które nie chcą przyjąć do wiadomości swojej choroby.
Wizyta u laryngologa to podstawowy krok w celu częściowego lub całkowitego przywrócenia słuchu oraz zatrzymania postępującej choroby. Lekarz zleca najczęściej kilka podstawowych badań, aby w dalszej kolejności zlokalizować źródło problemu i dobrać odpowiednie metody leczenia. W wielu przypadkach jedynym sensownym rozwiązaniem jest protetyka słuchu, która umożliwia niemal całkowite przywrócenie prawidłowego działania poszczególnych elementów ucha.
Protetyka słuchu
Postrzeganie aparatów słuchowych wśród osób dotkniętych ubytkami słuchu często pozostawia wiele do życzenia. Kojarzone są bowiem z niedołężnością i wstydliwą starością. Bliskiej osobie warto zatem wytłumaczyć, że protetyka słuchu w ostatnich latach niezwykle mocno się rozwinęła. Obecnie na rynku dostępnych jest szereg aparatów słuchowych wewnątrzusznych, które są praktycznie niewidoczne dla osób postronnych. Wykorzystują one właściwości małżowiny usznej, dzięki czemu otrzymywany dźwięk jest niezwykle naturalny i wyraźny. Aparat zostanie dopasowany do rodzaju i nasilenia rodzaju ubytku słuchu, z którym boryka się pacjent.
Aparat słuchowy to zatem doskonałe rozwiązanie zarówno dla samego chorego, jak i jego rodziny. Krępujące i trudne sytuacje wynikające z niedosłyszenia bliskiej osoby pójdą w zapomnienie, a członek rodziny znów będzie mógł cieszyć się ze świetnej kondycji słuchu!
No comments