Witamina D jest nietypową substancją z kilku powodów. Choć bez niej organizm nie funkcjonuje prawidłowo, nawet 80% społeczeństwa cierpi na jej niedobór. Pomimo, że jest witaminą, działa jak hormon. Warto znać kilka faktów na temat tego niezbędnego mikroelementu!

Wokół suplementacji witaminy D narosło kilka mitów. Dobrze jest umieć odróżnić je od prawdziwych informacji, aby prawidłowo suplementować ten mikroskładnik.

1. W Polsce w sezonie jesienno-zimowym każdy jest narażony na niedobór witaminy D

To prawda. Na naszej szerokości geograficznej promienie słoneczne są wystarczająco silne, by wywołać proces skórnej syntezy tej substancji tylko w słoneczne dni w okresie od końca kwietnia do początku września. Oznacza to, że poza letnimi miesiącami każdy może być narażony na niedobór witaminy D.

2. Niewystarczający poziom witaminy D można skutecznie uzupełnić dzięki odpowiedniej diecie

Prawidłowa odpowiedź brzmi: to zależy. Artykuły spożywcze zawierające witaminę mogą być jej dodatkowym źródłem i stanowić doskonałe uzupełnienie jej niedoborów w czasie wiosennych i letnich miesięcy. Sery, tłuste ryby, grzyby i masło nie zawierają jednak aż takich ilości tego cennego mikroskładnika, by stanowić główne jego źródło. Zimą znacznie wygodniejszym sposobem dostarczania witaminy D3 do organizmu jest suplementacja.

3. Aby chronić kości, wystarczy suplementować witaminę D

Nie zawsze jest to prawdą. Witamina D przyjmowana w ramach profilaktyki chorób układu kostnego (na przykład osteomalacji albo osteoporozy) powinna być uzupełniana o wapń oraz witaminę K2. Ta ostatnia aktywuje hormon odpowiedzialny za wiązanie wapnia w matrycy kości oraz zapobiega odkładaniu się tego pierwiastka w tętnicy. Witamina D z kolei pomaga organizmowi przyswajać wapń.

4. Należy przyjmować najwyższą możliwą dawkę witaminy D

To mit. Możliwy jest nie tylko niedobór witaminy D, ale także jej przedawkowanie. Do jego alarmujących objawów mogą należeć dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie, jak nudności, zaparcia, brak apetytu oraz biegunka. W dłuższej perspektywie nadmiar tej substancji w organizmie może być przyczyną kamicy nerkowej albo zapalenia pęcherza żółciowego. Przyjmowanie wysokich dawek może zalecić jedynie lekarz.

5. Prawidłowy poziom witaminy D jest bardzo istotny dla kobiet w ciąży

To prawda. Zarówno niedobór witaminy D, jak i jej nadmiar może mieć bardzo groźne skutki dla płodu. Zbyt mały poziom tej substancji może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju układu kostnego dziecka, z kolei nadmiar skutkować może zaburzeniem rozwoju mózgu. Kobiety planujące ciążę powinny przyjmować dawki witaminy D3 zalecane dla osób dorosłych, lecz w trakcie trwania ciąży ich zapotrzebowanie może wzrosnąć.