Okres jesienno-zimowy i wiążąca się z nim obniżona odporność sprzyja przeziębieniom. Choroba ta chociaż niegroźna, to jest niezwykle uciążliwa i znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Z jego objawami zazwyczaj radzimy sobie sami, sięgając po domowe sposoby na przeziębienie i leki bez recepty. Czy jest to jednak wystarczające leczenie? Kiedy zgłosić się do lekarza z przeziębieniem?

Jakie są objawy przeziębienia?

Objawów przeziębienia nie sposób przeoczyć, znacząco obniżają one komfort funkcjonowania. Jako te podstawowe wymienia się ból głowy, stan podgorączkowy, zmęczenie, kaszel, chrypkę, suchość w gardle, bóle mięśni, apatie. Zazwyczaj, aby wyeliminować te dolegliwości, wystarczy kilka dni odpoczynku w domu, a także przyjmowanie dużej ilości ciepłych płynów np. herbaty z cytryną czy rozgrzewających naparów ziołowych. Sięgnąć można też po leki przeciwgorączkowe, syropy na kaszel, tabletki do ssania czy krople do nosa obkurczające naczynia i zmniejszające obrzęk błony śluzowej. Lekkostrawną dietę dobrze jest suplementować witaminą C, tranem oraz żywymi kulturami bakterii.

Kiedy zgłosić się do lekarza z przeziębieniem?

Przeziębienie z powodzeniem można wyleczyć w domu. Czasem jednak warto zasięgnąć porady lekarza. Wizyta lekarska online konieczna jest w przypadku kobiet w ciąży oraz niemowlaków. Leczenie warto też skonsultować w przypadku małych dzieci, szczególnie tych, u których infekcje pojawiają się częściej niż 2-4 razy w roku. Do lekarza z przeziębieniem trzeba się też zgłosić, kiedy:

  • gorączka przekracza 38 stopni,
  • jednym z objawów są duszności i napady świszczącego oddechu,
  • pojawia się intensywny kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny,
  • ból zatok, uszu i głowy.

Wizyty nie należy też odkładać, kiedy objawy przeziębienia utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie lub narastają po 5 dniach choroby. Przedłużające się czy ostre symptomy przeziębienia mogą powodować nieprzyjemne powikłania, a także zwiastować groźniejsze choroby. Podobne objawy jak zwykłe przeziębienie daje, chociażby grypa, mononukleoza, czy wirusowe zapalenie wątroby.