Grypa żołądkowa powoduje wodniste biegunki i wymioty. Zdrowa dieta przy jelitówce powinna być lekkostrawna, aby dodatkowo nie obciążać podrażnionego już żołądka. W czasie grypy żołądkowej należy również regularnie nawadniać organizm oraz zadbać o odbudowę flory bakteryjnej, poprzez jedzenie naturalnych probiotyków, jak: jogurty, kefiry.

Grypa żołądkowa – co powoduje choroba?

Zakażenie przewodu pokarmowego, czyli grypa żołądkowa, trwa krótko, jednak może wyrządzić poważne szkody w organizmie. Utrzymująca się przez 3-5 dni wodnista biegunka lub wymioty powodują, że jelitówka u dzieci i dorosłych doprowadza do silnego osłabienia i odwodnienia ciała. W czasie trwania choroby, a także kilka tygodni po jej zakończeniu, zaleca się stosowanie odpowiedniej diety, która nie podrażni dodatkowo żołądka oraz złagodzi ewentualne dolegliwości.

Dieta na grypę żołądkową – co należy jeść?

W trakcie grypy żołądkowej należy przestrzegać diety zalecanej przy zatruciach pokarmowych. Należy zrezygnować z potraw gotowanych na głębokim tłuszczu lub wędzonych, na rzecz lekkich posiłków przygotowywanych na parze, gotowanych czy pieczonych w piekarniku. Dieta na grypę żołądkową powinna być lekkostrawna, aby nie podrażniać żołądka. Pierwszego dnia trwania jelitówki u dorosłych zaleca się głodówkę, z kolei dzieciom można podawać jedzenie w postaci: musów, kleików lub kaszek. W drugim dniu choroby można zjeść kisiel, suchary lub kleik ryżowy. Jedzenie powinno być ciepłe, a porcje małe. W trzecim dniu grypy żołądkowej, o ile samopoczucie chorego na to pozwala, dozwolone jest jedzenie bardziej treściwych pokarmów, np.: chudego mięsa, rozgotowanego ryżu, lekkiej zupy czy gotowanych ziemniaków albo marchewek. W miarę ustępowania nieprzyjemnych objawów choroby, można powoli zacząć wprowadzać do codziennego jadłospisu owoce czy czerstwe pszenne pieczywo.

Grypa żołądkowa a nawadnianie organizmu

W czasie trwania grypy żołądkowej należy pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów, aby nawadniać organizm. Napoje, które można bezpiecznie pić, to np.: przegotowana woda, niesłodzona lekka herbata, a także ziołowe napary z rumianku, szałwii, nagietka czy mięty. Organizm można również wspomagać poprzez przyjmowanie gotowych mieszanek mineralnych dostępnych w aptece bądź elektrolitów do rozpuszczania w wodzie. Na czas choroby należy całkowicie zrezygnować ze słodkich napojów gazowanych oraz kawy. W momencie, kiedy objawy grypy zaczną powoli ustępować, można ugotować warzywny bulion do picia, z dużej ilości świeżych warzyw. Podczas grypy żołądkowej należy wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie.

Lekka i zdrowa dieta po grypie żołądkowej

Dieta lekkostrawna powinna być stosowana nawet do 2 tygodni od zakończenia się choroby. Uszkodzoną florę bakteryjną jelit można stopniowo odbudowywać, stosując naturalne probiotyki, jak: domowy kefir, maślanka czy jogurt. Do codziennej diety warto wprowadzać ryby gotowane na parze, jaja, buraki, cukinię czy pszenny makaron. Przez przynajmniej 2 tygodnie po chorobie należy unikać wysoko przetworzonego i ciężkostrawnego jedzenia, a także słodkich, gazowanych napojów. Jedzenie, które może podrażnić jelita, to np.: wędzone ryby, warzywa strączkowe i kapustne, konserwy oraz różnego rodzaju marynaty octowe.