Troska o zdrowie intymne to jedno z głównych zadań każdej świadomej kobiety. Odpowiednia pielęgnacja wrażliwych obszarów ciała oraz używanie właściwych środków w razie potrzeby, to gwarancja odzyskania komfortu i zdrowia. Dobre samopoczucie, wrażenie odpowiedniego nawilżenia pochwy to także znak, że jest ona odpowiednio zabezpieczona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Suchość pochwy najczęściej świadczy o zakażeniu lub jakiejś drobnej infekcji. Może być także wynikiem kontaktów seksualnych, podczas których używa się prezerwatyw i żeli intymnych, mogących daną osobę uczulać. Warto pamiętać o tym, że wrażenia suchości pochwy nie warto pozostawiać samemu sobie, ponieważ bardzo często jest to pierwszym objawem zmiany pH, co samo w sobie jest już bardzo niekorzystne, ponieważ ułatwia przedostawanie się bakterii chorobotwórczych do wnętrza pochwy.

Jak zadbać o zdrowie intymne? Dbając o zdrowie intymne możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości i chorób. W tym celu powinniśmy przede wszystkim zastosować się do kilu reguł. Najważniejsze jest przestrzeganie zasad higieny, czyli codzienne podmywanie się oraz częstsze (nawet kilkukrotnie na dobę) w okresie menstruacji. Ważne jest także ograniczenie używania tamponów. Można stosować je okazjonalnie lub bardzo często wymieniać (najlepiej co 2-3 godziny). Ginekolodzy zgodnie twierdzą, że od tamponów o wiele zdrowsze są zwykłe podpaski, które umożliwiają krwi swobodne wypływanie na zewnątrz.

Istotne jest również to, jakich środków używamy do mycia okolic intymnych. Nigdy nie powinniśmy stosować mydeł czy żeli pod prysznic, ponieważ nie mają one właściwego pH, przez co niszczą naturalną barierę chroniącą pochwę przed bakteriami. Najlepsze są specjalne żele i płyny do higieny intymnej. Można stosować także takie, które są wzbogacone w kwas mlekowy lub inne składniki wpływające na wzmocnienie ochrony przed bakteriami.

Odpowiednio częste podmywanie się i używanie do tego właściwych kosmetyków to oczywiście nie wszystko. Równie ważne jest unikanie nawiązywania przygodnych kontaktów seksualnych, które zwiększają ryzyko infekcji.