Choć mówi się, że rzęsistkowica to choroba kobiecych narządów płciowych, mężczyźni również mogą być nią zarażeni. Jest to schorzenie pasożytnicze, wywoływane przez rzęsistka pochwowego. Występuje on zwykle w pochwie u kobiet oraz pod napletkiem u mężczyzn. Niestety to kobiety częściej zmagają się z rzęsistkowicą. Czym objawia się ta dolegliwość i jak możemy ją wyleczyć?

Jak możemy zarazić się chorobą?

Rzęsistkowicą najłatwiej zarazić się od nosicieli. Jest to niebezpieczne źródło zakażenia, ponieważ choroba u nosicieli przebiega zwykle bezobjawowo, więc nie mają oni nawet pojęcia, że są zakażeni. Bardzo łatwo więc zarazić się chorobą podczas stosunku płciowego bez żadnych zabezpieczeń. Kobiety mogą zarazić się rzęsistkiem również w czasie porodu. Istnieją też zakażenia pośrednie, np. gdy korzystamy z toalety publicznej czy sauny, używamy tego samego ręcznika co zakażony czy kapiemy się w tej samej wannie. Co ważne, rzęsistkowicą mogą zarazić się także dzieci, dlatego ważne jest przestrzeganie wszelkich zasad higieny (np. sprzątanie łazienki, mycie wanny i sedesu).

Jak objawia się rzęsistkowica?

U mężczyzn rzęsistkowica rzadko daje jakiekolwiek objawy, dlatego bardzo często nieświadomie zarażają swoje partnerki. Czasami jednak możemy mieć do czynienia z przejściowymi objawami, np. podrażnieniem lub pieczeniem członka, stanem zapalnym na żołędzi, bolesnością w okolicy krocza, wydzieliną z cewki moczowej czy uczuciem parcia na mocz.

W gorszej sytuacji są kobiety, u których objawy rzęsistkowicy nasilają się zwykle w czasie miesiączki. Należą do nich:

  • brzydko pachnące, żółtozielonkawe upławy
  • świąd oraz pieczenie w pochwie i okolicy krocza
  • ból w cewce, a także bóle podczas stosunku
  • swędzenie i pieczenie w cewce moczowej
  • parcie na mocz, które często wywołuje ból
  • częste oddawanie moczu w małych ilościach
  • bóle w podbrzuszu
  • zaczerwienienie sromu, pochwy oraz szyjki macicy

Czy można wyleczyć chorobę?

Zanim wyleczymy chorobę, musimy ją najpierw potwierdzić. „Aby sprawdzić, czy postawiona diagnoza jest prawidłowa, mikroskopowo bada się próbki wydzieliny z pochwy u kobiet lub z cewki moczowej u mężczyzn” – mówi specjalista z serwisu provag.info. Warto pamiętać, że w przypadku, gdy u jednego z partnerów wykryje się chorobę, leczeni powinni być oboje. Sytuacja dotyczy także osób, które wspólnie zamieszkują akademik czy korzystają z jednej łazienki.

W przypadku leczenia najlepszym środkiem jest metronidazol, który działa bakteriobójczo i pierwotniakobójczo. Stosuje się również pochodne imidazolu. Pamiętajmy, by w trakcie terapii leczniczej powstrzymać się od współżycia seksualnego.

Profilaktyka, czyli jak zapobiec rzęsistkowicy?

Przede wszystkim, by zapobiec chorobie, stosujmy prezerwatywy – zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z przygodnym seksem lub znamy krótko swojego partnera. Unikajmy współżycia z wieloma partnerami oraz stosunków z osobami zarażonymi. Dbajmy o higienę osobistą – poranna i wieczorna toaleta, używanie osobnych ręczników i gąbek, mycie rąk po oddaniu stolca czy moczu. Sprzątajmy często łazienkę, utrzymujmy w czystości muszlę sedesową, prysznic i wannę. Nie siadajmy na deskach klozetowych w toaletach publicznych.