Rozszerzone naczynka krwionośne na twarzy są częstym problemem kobiet, ale widoczne są również u mężczyzn. O czym powinniśmy pamiętać wtedy, gdy mamy taką właśnie cerę?

Poszerzone, popękane naczynka krwionośne określane są jako teleangiektazje. Mają czerwony kolor i wygląd cienkich, rozgałęzionych nitek, dlatego często określane są również jako pajączki.

Teleangiektazje możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • pierwotne, czyli samoistne – są wrodzone
  • wtórne, czyli nabyte – powstają wskutek działania czynników zewnętrznych

W przypadku skóry twarzy mamy do czynienia z dwoma tymi typami rozszerzonych naczynek. Często ten rodzaj cery jest warunkowany genetycznie, dlatego jeśli pajączki występowały u rodziców czy dziadków, mogą też być widoczne u dzieci i wnuków.

Na pojawienie się tego rodzaju zmian mamy także wpływ samodzielnie i w związku z tym możemy także im zapobiegać.

Czynniki zewnętrzne sprzyjające rozszerzonym naczynkom to:

  • zbyt częste opalanie się na słońcu i w solarium
  • wystawienie skóry na mróz oraz na wiatr
  • duża wilgotność
  • przebywanie w obszarach z dużym wahaniami temperatur
  • długotrwałe stosowanie sterydów miejscowo u osób ze skłonnościami do naczynek

Zatem jeśli będziemy unikali tych czynników, jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko pojawiania się pękających naczynek krwionośnych na skórze. Bardzo ważna jest też prawidłowa pielęgnacja. Powinna ona bazować na kosmetykach do cery naczynkowej, które mają działanie nawilżające, wzmacniające naczynka, przeciwzapalne i ochronne. Nieprawidłowa pielęgnacja może dodatkowo nasilić problem!

Czy popękane naczynka można usunąć?

Tak, jest to obecnie możliwe z wykorzystaniem specjalistycznych zabiegów medycyny estetycznej. Możliwe jest także zamykanie naczynek w Lublinie, na przykład z wykorzystaniem takich metod jak jonoforeza, elektroliza, elektrokoagulacja, zabiegi z użyciem laserów wysokoenergetycznych. W przypadku większych naczynek konieczne jest powtarzanie zabiegów. Te mniejsze można zamknąć już w ciągu jednego zabiegu. Cena usuwania naczynek to od 500 do nawet ponad 2 000 złotych zależnie od metody i obszaru zabiegowego.