Z punktu widzenia Polaka Nowa Zelandia znajduje się najdalej od naszego kraju – około 20 tysięcy kilometrów. Nie da się już dalej wyruszyć, a dla każdego turysty podróż do tego państwa będzie niezapomnianą podróżą życia. To idealne miejsce dla miłośników natury i zapierających dech w piersiach krajobrazów, które przyciągają co roku miliony ludzi oraz filmowców.

Powstanie Nowej Zelandii

Nowa Zelandia to kraj wyspiarski, który znajduje się na południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego około 1600 km od wybrzeża Australii. Dwie największe wyspy noszą nazwy Północna i Południowa. Pierwszym odkrywcą wysp był Abel Tasman – holenderski żeglarz, który wraz ze swoją załogą przybył do tego miejsca w 1642 roku. Nowy ląd nazwano „Nową Zelandią” od holenderskiej prowincji Zelandii. Kolonizatorzy przybywali jednak dopiero od drugiej połowy XVIII wieku, a za datę powstania państwa uważa się 7 maja 1856 roku, kiedy oficjalnie założono tutaj brytyjską kolonię.

Wyjątkowa fauna i flora

Wyspy Nowej Zelandii są wyjątkowe z kilku powodów. Około 180 milionów lat temu ta część świata oddzieliła się od wielkiego kontynentu o nazwie Gondwana. To właśnie dzięki temu na terytorium Nowej Zelandii znajdują się specyficzne gatunki zwierząt oraz roślin, których nie spotkamy w innych miejscach. Jednym z takich gatunków jest kiwi, który stał się symbolem kraju. Jeśli marzy Ci podróż na ten daleki i niezwykły ląd na antypodach, chcesz obserwować dziką przyrodę, wulkany, zobaczyć piękne parki narodowe to koniecznie sprawdź oferty wycieczek do Nowej Zelandii na stronie Logos Tour https://logostour.pl/kraje/nowa-zelandia.

Co warto zwiedzić?

Nowa Zelandia posiada niezliczone atrakcje, które trzeba koniecznie zobaczyć, zwiedzając ten kraj. Turyści zachwycają się przede wszystkim przyrodą, ale warto także lepiej poznać nowozelandzkie miasta, kulturę imigrantów oraz Maorysów, którzy byli pierwszymi mieszkańcami wysp. Jakie posiada atrakcje turystyczne Nowa Zelandia? Oto kilka z nich:

Christchurch

Jest to obecnie drugie pod względem liczby ludności miasto w kraju. Znajduje się na Wyspie Południowej. Mieści się tutaj pełno zabytków pozostawionych przez pierwszych angielskich imigrantów oraz piękne parki.

Jezioro Tekapo

Urocze i malownicze jezioro polodowcowe Tekapo. Z brzegu podczas pięknej pogody widać ośnieżone góry – Alpy Południowe. Przy jeziorze znajduje się mały kamienny kościół, który został zbudowany dla Maorysów przez chrześcijańskich misjonarzy.

Arrowtown

To niewielkie miasteczko w Nowej Zelandii w prowincji Otago, które słynęło kiedyś z kopalni złota. Jest to jedna z najbardziej malowniczych miejscowości w kraju. Posiada wiele zabytkowych domów, a całość wygląda jak niewielki skansen. Miasteczko powstało podczas gorączki złota w tym regionie w 1862 roku i bardzo szybko się rozrosło. Pionierzy budowali tutaj domy, sklepy, hotele i kościoły. Dzisiaj można zobaczyć około 60 budynków.

Queenstown

To niewielkie miasto na Wyspie Południowej słynące z kurortu narciarskiego. Jest to szczególnie atrakcyjne miejsce dla turystów ceniących sobie atrakcje adrenalinowe. Oprócz nart popularne są tutaj skoki na bungee, skoki spadochronowe, paralotnie, wspinaczki górskie i spływy kajakowe. Queenstown znajduje się przy pięknym jeziorze Wakatipu, które można zobaczyć w filmie Petera Jacksona „Władca Pierścieni”.

Te Anau

Siedziba Parku Narodowego Fiordland. Miasto znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej przy jeziorze o tej samej nazwie. Otoczone jest przepięknymi szczytami gór. Jedną z największych atrakcji tego obszaru są jaskinie znajdujące się po drugiej stronie jeziora, a dostać się można do nich jedynie drogą wodną. Warto także wybrać się na rejs statkiem do fiordu Milford Sound, który jest uważany za jedną najpiękniejszych atrakcji Nowej Zelandii.

Dunedin

Dunedin znajduje się nad zatoką Otago i należy do najstarszych miast w kraju. Przez pewien okres było to też największe miasto Wyspy Południowej, a zamieszkiwali je głównie szkoccy imigranci. Słynie przede wszystkim z najbardziej stromej ulicy na świecie – Baldwin Street. Jej nachylenie wynosi 19°.

Wellington

To stolica Nowej Zelandii, a zarazem najdalej położona na południe stolica na świecie. Znajduje się na Wyspie Północnej. Główne atrakcje miasta zlokalizowane są w centrum. Warto zobaczyć budynki parlamentu oraz zabytkowy kościół św. Pawła. W stolicy znajduje się także Muzeum Nowej Zelandii w którym można oglądać m.in. zbiory sztuki Maorysów.

Wodospad Huka

Jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych ciągów wodospadów, który znajduje się na najdłuższej rzece w Nowej Zelandii – Waikato. Potężne masy wody wypływają z jeziora Taupo. Nie jest to wielki wodospad, ale wrażenie robi ogromna prędkość i siła z jaką płynie woda.

Waiotapu

Jest to obszar, w którym znajdują się źródła termalne i gejzery. W języku Maorysów „Waiotapu” oznacza „Święte Wody”. Region słynie z przepięknej kolorystyki. Znajduje się tutaj wiele małych jezior o niesamowitych barwach. Dla turystów wybudowano w tym miejscu liczne platformy, które ułatwiają podziwianie widoków.

Rotorua

To miasto, które jest ważnym centrum kulturowym Maorysów. Położone jest nad jeziorem o tej samej nazwie. Miejsce jest słynne także ze względu na zjawiska geotermalne.  Znajduje się tutaj Park Te Puia, w którym można obserwować wybuchające gejzery na wysokość 20 metrów.

Matamata

Jest to niewielkie miasto w regionie Waikato. Najbardziej jest znane z wioski hobbitów. To właśnie tutaj kręcono sceny z Shire do filmów z trylogii „Władca Pierścieni”. Jest to obecnie jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji Nowej Zelandii.

Waitomo

Waitomo to nazwa jaskiń, które znajdują się w południowej części Waikato. Najczęściej odwiedzana wśród nich jest jaskinia o nazwie Waitamo Glowworm. Znana jest z występujących tam świetlików. Turyści mają możliwość wyruszyć w rejs łodzią w podziemnej rzece i podziwiać święcące robaczki, które sprawiają, że sklepienie jaskini wygląda jak rozgwieżdżone niebo.

Auckland

Jest to największe miasto Nowej Zelandii, które powstało na uśpionych wulkanach. Znajduje się w północno-zachodniej części Wyspy Północnej. Warto zobaczyć zabytkowe budynki w centrum, które powstały w czasach kolonialnych, a także przejść się na spacer po zatoce. Wśród turystów popularne jest też wzgórze powulkaniczne Mt Eden, z którego można podziwiać przepiękną panoramę miasta.

Dlaczego warto zobaczyć ten kraj? Bo ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego. Jest to dzika, jeszcze niezmieniona przyroda, która potrafi człowieka onieśmielić i dosłownie wbić w ziemię. Wyjątkowe i niespotykanie nigdzie indziej gatunki zwierząt i przepiękne krajobrazy Nowej Zelandii zachwycą każdego człowieka. Ten kraj to prawdziwy raj dla fotografów i nie da się go porównać do żadnego innego miejsca na ziemi.