Aparaty ortodontyczne pozwalają na skuteczne leczenie wad zgryzu u osób w każdym wieku. Ich stosowanie ma nie tylko aspekt estetyczny, ale przede wszystkim umożliwia rozwiązanie wielu problemów wiążących się z niewłaściwym ułożeniem zębów. We współczesnej ortodoncji do leczenia wad stosowane są różnego rodzaju aparaty, w tym również kosmetyczne, które są niemal niewidoczne. Jakie są najlepsze aparaty dla osób dorosłych?

Podstawowe typy aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne dzieli się na dwa podstawowe rodzaje – ruchome i stałe. Aparaty ruchome przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci między 4. a 12. rokiem życia. Nadają się do korekcji uzębienia mlecznego, mieszanego i stałego we wczesnej fazie. U osób dorosłych tego rodzaju aparaty mogą być używane w celu utrwalenia zmian wywołanych aparatem stałym (więcej na ten temat w artykule „Rodzaje aparatów korygujących wady zgryzu.

Aparaty stałe są zakładane przez ortodontę. Na stronie tourmedica.pl można znaleźć kliniki i gabinety oferujące nowoczesne modele, umożliwiające leczenie wszystkich wad zgryzu. Aparaty stałe składają się z pierścieni i zamków, które podczas wizyt kontrolnych są systematycznie dokręcane, aby osiągnąć odpowiednie ustawienie zębów.

Jakie są rodzaje stałych aparatów ortodontycznych?

Współczesne stałe aparaty ortodontyczne w niczym nie przypominają tych, które stosowane były przed laty. Obecnie do wyboru są klasyczne modele z metalowymi zamkami, modele kosmetyczne oraz językowe i samoligaturujące. Aparaty klasyczne zbudowane są z pierścieni lub tub, zamków oraz łuków i ligatury, czyli gumek. Najbardziej widoczne na zębach są modele wykonane z metalu. Bardziej estetyczne są aparaty wykonane z porcelany lub kryształu, które są przezroczyste lub w kolorze uzębienia. W przypadku takich aparatów niezbędne są okresowe kontrole u ortodonty w celu wymiany gumek i korekcji, która może być bolesna. Znacznie wygodniejszym i mniej uciążliwym rozwiązaniem są aparaty samoligaturujące, które wywierają mniejszy nacisk na zęby, przez co ból przy korekcji jest zmniejszony, a czas leczenia krótszy.

Najmniej widoczne są aparaty językowe, nazywane lingwalnymi. Ich zamki umieszczane są na wewnętrznych ściankach zębów. Tego rodzaju aparaty nie mogą być stosowane w przypadku chorób przyzębia. Zapewniają one lepszy efekt wizualny, ale bardziej utrudniają higienę jamy ustnej i mówienie niż modele klasyczne.