Problemy z płodnością i brak efektów w staraniach o poczęcie dziecka powinny stanowić motywacją dla danej pary do podjęcia leczenia w wyspecjalizowanej klinice. Jak wybrać taką klinikę, która rzeczywiście będzie najlepsza dla zdiagnozowania problemu niepłodności pary oraz podjęcia właściwego leczenia?

Najważniejsza skuteczność

Klinika leczenia niepłodności powinna być przede wszystkim skuteczna, a wspomnianą skuteczność potwierdzają statystyki efektów leczenia prowadzone przez dany ośrodek. W Polsce, według raportu EIM ESHRE z 2010 roku,  średnia skuteczność leczenia niepłodności przy użyciu metody zapłodnienia pozaustrojowego in vitro wynosi 37,3 proc. Mniejszą skutecznością wyróżniają się kliniki w Hiszpanii (33,8 proc.), w Wielkiej Brytanii (30,9 proc.), w Niemczech (27,9 proc.) czy we Włoszech (24,1 proc.). Dlatego wybrana klinika leczenia niepłodności wykorzystująca in vitro powinna zapewniać co najmniej 37-procentową skuteczność. Im będzie ona statystycznie wyższa, tym lepiej.

Podejście do pacjenta

Przy pierwszym kontakcie z kliniką, w której pacjent chce się leczyć i diagnozować przyczyny swojej niepłodności, można zorientować się, jakie prezentuje ona podejście do pacjenta. Atutem najlepszych klinik jest sporządzanie dla pacjentów indywidualnego planu leczenia niepłodności, który uwzględni istniejące przyczyny braku możliwości posiadania dzieci.

Para zgłaszająca się do kliniki musi mieć pewność, że lekarze pracujący w takim ośrodku mają fachową wiedzę i wieloletnie doświadczenie. Decydują one w dużej mierze o powodzeniu zapłodnienia in vitro. Standardem w klinikach leczenia niepłodności jest wyznaczanie koordynatora opieki medycznej dla pacjentów, który od początku leczenia służy pomocą danej parze.

Renomowana klinika leczenia niepłodności działa na podstawie standardów i zaleceń:

  • Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE),
  • Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR),
  • American Society for Reproductive Medicine (ASRM),
  • Ministerstwa Zdrowia.

Najnowocześniejszy sprzęt

Najlepsze kliniki w Polsce i na świecie dysponują nowocześnie wyposażonymi laboratoriami embriologicznymi, w których pracują embriolodzy, biolodzy, biotechnolodzy i technicy, wzajemnie wspierający się w swojej pracy. Wszystkie podejmowane w klinice procedury medyczne muszą być przeprowadzane z zachowaniem najwyższego stopnia bezpieczeństwa.