Organizm starszej osoby często osłabiany jest przez różnego rodzaju schorzenia. Żeby im zapobiegać dobrze jest dbać o odpowiednio skomponowaną dietę, która będzie bogata w witaminy i minerały. Jeżeli jednak senior cierpi na niedobory witaminowe, warto sięgnąć na przykład po suplementy diety dla osób starszych.

Dlaczego warto brać witaminy dla seniora?

Właściwa podaż witamin i minerałów może chronić Twój organizm przed różnego rodzaju schorzeniami. Z wiekiem podatność na choroby, związane z degeneracją układu nerwowego, układu pokarmowego, układu kostnego i innych narządów, zwiększa się. A jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć.

Zdarza się też często, że seniorzy nie lubią jeść i przyjmują zbyt mało witamin i minerałów w swojej diecie. W takich wypadkach warto zadbać o ich prawidłową podaż i uzupełniać minerały i witaminy dla seniora w postaci specjalnych preparatów z apteki.

Zanim senior zacznie przyjmować różnego rodzaju witaminy czy minerały, dobrze jest skonsultować to z lekarzem rodzinnym, który wykona badania i sprawdzi, które witaminy i minerały warto suplementować.

Suplementy diety dla seniorów

Witaminy dla osób starszych mogą występować jako pojedyncze produkty lub jako kompleks multiwitaminowy.

W podeszłym wieku dobrze jest zadbać o właściwą ilość wapnia i witaminy D w diecie. Szczególnie u osób, które są narażone na osteoporozę. W organizmie człowieka niedobór witaminy D może zdarzyć się w szczególności w okresie zimowym, kiedy jest niewiele słońca. Słońce odpowiada za syntezę witaminy D w organizmie. U seniorów może też częściej pojawiać się anemia. Dlatego warto wybrać witaminy dla osób starszych, które zawierają żelazo i kompleks witamin B. Za niedokrwistość może odpowiadać brak odpowiedniej ilości w diecie witaminy B12.

Witamina A dobrze wpływa na wzrok. Dlatego także i ona może znaleźć się w kompleksie witamin dla seniora. Dodatkowo warto zadbać o właściwą podaż witamin C i E − są to naturalne antyoksydanty, które opóźniają proces starzenia się organizmu.

Witaminy dla seniora − na co uważać?

Wiele osób kupuje osobom starszym suplementy dla seniorów w prezencie. Jednak nie każdy preparat jest dobry dla każdego. Oprócz witamin i minerałów, takie multiwitaminy mogą zawierać sporo cukru. Produkty te nie są więc najlepsze dla osób borykających się z cukrzycą.

Witaminy dla seniorów w swoim składzie mogą zawierać też alkohol. Warto o tym pamiętać, ponieważ może on negatywnie wpływać na niektóre grupy leków, które senior przyjmuje na stałe.

Uważaj także na żeń-szeń w składzie preparatów dla seniorów z wysokim ciśnieniem. Przyjmowanie żeń-szenia regularnie może naturalnie zwiększyć ciśnienie tętnicze krwi. Choć roślina sama w sobie może zdziałać wiele dobrego dla seniora i jego układu nerwowego, jej przyjmowanie w niektórych sytuacjach może dawać skutki uboczne.

Zanim sięgniesz po witaminy dla seniora, dobrze sprawdzić, jakich witamin i minerałów brakuje w Twoim organizmie. Uważaj na dodatkowe składniki preparatów witaminowych, w szczególności cukier i alkohol. Najlepszym źródłem witamin dla seniora jest zdrowa i zbilansowana dieta.

Źródła:

  • https://wylecz.to/na-gardlo-i-oskrzela/witaminy-dla-seniora-jakie-witaminy-dla-osob-starszych-wybrac/
  • https://drmax.pl/blog-porady/niedozywienie-u-osob-starszych-to-bardzo-czesty-problem-jak-do-niego-nie-dopuscic/