Infekcje intymne to bardzo wstydliwy problem, dlatego wiele kobiet z pierwszymi objawami takimi jak pieczenie pochwy, rzadko udaje się do lekarza. A jest to duży błąd, gdyż pieczenie może sygnalizować poważną chorobę, która nieleczona może stanowić zagrożenie dla płodności, a w najgorszych przypadkach nawet dla życia kobiety.

Jakie są przyczyny pieczenia pochwy?

Najczęściej występującą przyczyną pieczenia pochwy jest infekcja intymna. Może ona mieć różne podłoże – bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Najczęściej do zakażeń tego typu dochodzi w czasie stosunków płciowych, ale także w wyniku nieprawidłowej higieny, częstego korzystania z basenu czy sauny, a także noszenia nieprawidłowej bielizny. W takich sytuacjach w pochwie tworzy się środowisko, które sprzyja rozwojowi bakterii i nawet mimo częstego mycia i stosowania odpowiednich preparatów może dochodzić do infekcji intymnych.

Pieczenie pochwy może być wywołane również naruszeniem delikatnej błony śluzowej w czasie stosunku. Może też być wynikiem używania źle dobranych kosmetyków czy środków piorących, a także reakcją alergiczną na substancje, z którą ma styczność skóra okolic intymnych.

Jakie objawy mogą towarzyszyć pieczeniu pochwy?

Jak to zostało wspomniane, pieczenie pochwy bardzo często występuje w przypadku infekcji intymnych. Mogą mu towarzyszyć również inne objawy. W zależności od tego, co wywołało pieczenie mogą to być przede wszystkim: upławy, ból, swędzenie, świąd, nieprzyjemny zapach, zaczerwienienie i bolesność.

Grzybica pochwy – przyczyny, objawy, profilaktyka. Wszystko zależy od tego, co wywołało pieczenie. Czasami wystarczy zmienić kosmetyki do higieny intymnej czy środki piorące. Niestety bardzo często pieczenie wywołane infekcją intymną jest trudne do wyleczenia i zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, który dokładnie określi przyczynę występowania pieczenia. Lekarz dobierze odpowiednią kurację – leki dobiera się w zależności od tego, jaki patogen wywołał infekcję.