Zatrzymanie miesiączki to niepokojący objaw, który powinien być wskazaniem do wizyty u lekarza.

Przyczyny bywają różne, jednak najczęściej za brak okresu odpowiada po prostu ciąża. Warto też pamiętać, że kilkudniowe opóźnienie może być spowodowane stresem, zmianą klimatu czy infekcją. Jednak czasem powodem zaburzeń cyklu są problemy z hormonami lub poważne schorzenia zobacz również Klimakterium i menopauza w życiu kobiety.

Kiedy można mówić o regularnej miesiączce?

O regularnym okresie można mówić wtedy, gdy krwawienie miesięczne występuje w określonych odstępach czasu, np. co 26-33 dni. Wówczas można stosunkowo łatwo określić termin kolejnej miesiączki, przy czym dopuszczalne opóźnienie wynosi 5 dni. Jednorazowe zaburzenie cyklu najczęściej wiąże się z trwającym kilka dni stresem lub intensywnym wysiłkiem fizycznym. Jednak w przypadku, gdy okres nie pojawia się dłużej niż 7 dni po terminie, należy znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy.

Kiedy brak okresu świadczy o ciąży?

Zanik miesiączki może wynikać z wielu czynników, jednak najczęstszą przyczyną jest ciąża. Przy podejrzeniu ciąży warto wykonać test ciążowy – nowoczesne testy potrafią wykryć ciążę już 8-10 dni po zapłodnieniu. Jednoznacznym badaniem potwierdzającym ciążę jest oznaczenie hormonu ciążowego. Na badanie może skierować lekarz ginekolog. W przypadku pozytywnego wyniku należy udać się do lekarza.

Inne przyczyny braku okresu

Jedną z przyczyn opóźnienia miesiączki może być nadmiar stresu. Powoduje to wzrost prolaktyny, czyli hormonu, który hamuje owulację. Bardzo duże znaczenie na cykl owulacyjny mają też hormony tarczycy, dlatego jakiekolwiek zaburzenia funkcjonowania tego gruczołu mogą skutkować brakiem okresu. Objaw ten pojawia się zarówno przy niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy.

Zaburzenia miesiączkowania mogą być następstwem patologii związanych z obecnością guzów ośrodkowego układu nerwowego. Przyczyną bywają też cysty jajników czy choroby genetyczne, takie jak zespół Turnera. Częstą przyczyną braku okresu jest zespól policystycznych jajników, którego dodatkowe objawy to trądzik, problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała i nadmierne owłosienie.