Zawał serca to inaczej martwica mięśnia sercowego. Powstaje ona na skutek niedokrwienia, które jest efektem zamknięcia tętnicy sercowej. Jakie czynniki wywołują zawał serca? Czego unikać, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niewydolności krążenia w przyszłości?

Jak dochodzi do zawału serca?

Zanim dojdzie do zawału sercu, na ścianach naczyń krwionośnych musi zebrać się cholesterol, a dokładniej cholesterol LDL. Jest on główną substancją występującą w blaszkach miażdżycowych. Im więcej blaszek powstanie w naczyniu krwionośnym, tym mniej będzie światła – krew będzie miała ograniczoną możliwość przepływu. Po całkowitym zamknięciu się naczynia, dochodzi właśnie do zawału serca.

Nie ma jednej przyczyny zawału serca – najczęściej jest tak, że zmiany zachodzą w organizmie przez wiele lat. Statystyczny pacjent, u którego stwierdza się zawał serca, ma co najmniej 40 lat. Aby uniknąć niewydolności krążenia, warto wyeliminować czynniki ryzyka, które podnoszą szansę zaburzenia równowagi między frakcjami cholesterolu.

Przyczyny zawału serca

Bezpośrednią przyczyną zawału serca jest np. pęknięcie blaszki miażdżycowej. Aby jednak blaszka powstała, musi pojawić się dysproporcja między ilością cholesterolu LDL i HDL. Rozbieżność ta jest efektem m.in.:

  • Diety. Jeżeli spożywane przez pacjenta pokarmy są tłuste, to poza wysokim poziomem cholesterolu, zostaje też zaburzona równowaga między frakcją LDL i HDL.
  • Palenia tytoniu. Regularne sięganie po papierosy oznacza dostarczanie do organizmu szkodliwych substancji, które negatywnie wpływają m.in. na krzepliwość krwi.
  • Braku aktywności fizycznej. Osoby prowadzące siedzący tryb życia są bardziej narażone na choroby serca.
  • Stresu. Również życie w stresie może doprowadzić do zawału serca, a dodatkowo także rozwoju licznych chorób serca.

Możliwość wystąpienia zawału serca zwiększa również przerost lewej komory serca (najczęściej jest to efekt stosowania leków sterydowych) i zdiagnozowanie jednej z chorób przewlekłych, np. cukrzycy.

Czy można uniknąć zawału serca?

Przyczyny zawału serca są zróżnicowane. Wykluczając obciążenia dziedziczne (osoba, w rodzinie której miały miejsce zawały, jest bardziej narażona na rozwój chorób serca) i genetyczne, można powiedzieć, że każdy pacjent ma wpływ na to, czy w przyszłości znajdzie się w grupie ryzyka. Aby zminimalizować taką możliwość, warto zdrowo się odżywiać, zadbać o aktywność fizyczną, a także odstawić wszelkie używki, np. papierosy.