Niewątpliwie zabieg wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego należy do największych osiągnięć współczesnej medycyny. Osoby, które borykają się ze zwyrodnieniami stawów i urazami kolan mogą dzięki sztucznemu stawowi kolanowemu wrócić do nawet całkowitej sprawności fizycznej.

Dopasowanie endoprotezy dokonuje się na podstawie zdjęć RTG, każdorazowo indywidualnie dla każdego pacjenta, wzorując się na budowie jego kolana. W zależności od stanu zaawansowania zwyrodnienia, endoproteza występuje w postaci całościowej lub częściowej, zaś jej mocowanie może być cementowe lub bezcementowe. Endoproteza całościowa polega na wymianie całego stawu kolanowego i jest niezbędna, w momencie gdy uszkodzenia dotyczą wielu elementów kolana. Częściowa endoproteza jest wykonywana wtedy, kiedy jedynie kilka części stawu uległo zwyrodnieniu. W takim przypadku celem zabiegu jest wszczepienie dysku z metalową podkładką umieszczoną na końcu kości udowej.

Wymiany stawu na endoprotezę wykonuje się operacyjnie w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub rdzeniowym. Operacja nie trwa długo – średni czas jej trwania to dwie godziny. Aby dokonać zastąpienia stawu kolanowego sztucznym stawem lekarz usuwa zwyrodniałe części kolana, a następnie umieszcza próbny staw po to, by ostatecznie sprawdzić prawidłowość dobranego uprzednio rozmiaru oraz ruchomość kolana.

Mimo, że zabieg wszczepienia endoprotezy nie należy do bolesnych, to jak po każdej ingerencji chirurgicznej mogą wystąpić pewne powikłania. Do głównych niedogodności, o których należy wspomnieć, należy obluzowanie endoprotezy lub jej zwichnięcie. Ponadto, na skutek operacji wystąpić mogą: nadmierny rozrost tkanki łącznej zwany artrofibrozą, alergia spowodowana składem endoprotezy, a także złamanie kości w miejscu protezy. Należy ponadto liczyć się z ryzykiem wystąpienia zespołów bólowych, powikłań po znieczuleniu, bliznowców, czy uszkodzenia rzepki. Rzadko pojawić się mogą uszkodzenia naczyń i choroba zakrzepowa.

Współczesna medycyna świetnie radzi sobie z najrozmaitszymi uszkodzeniami i niedoskonałościami natury – nos do poprawki, niesprawne kolano, uciążliwe bóle kręgosłupa – odwiedzając strony gabinetów medycznych www.tourmedica.pl, uzyskać można niezbędne informacje o dostępnych zabiegach.