Poruszanie się z dzieckiem po mieście z pewnością nie należy do najprostszych wyzwań. Z jednej strony samochód jest lepszym wyjściem, jednak jadąc same nie zawsze mamy możliwość zareagować na płacz dziecka, a prowadzenie auta może być wówczas niebezpieczne. Komunikacja również ma sporo wad, ale z pewnością bardzo ważny będzie fakt, że możemy w razie czego w każdej chwili zająć się maluchem.

W większości polskich miast oferta komunikacji miejskiej jest dość szeroka. Możemy korzystać z autobusów, tramwajów, trolejbusów, metra czy szybkiej kolei miejskiej. Z pewnością w dzisiejszych czasach są one dużo lepiej przystosowane do potrzeb matki z wózkiem, jednak w wielu przypadkach podróż taka wiąże się ze sporym stresem i wysiłkiem.

Wnoszenie wózka

O ile wiele autobusów, tramwajów i trajtków to pojazdy niskopodłogowe, do których wjeżdżamy, podobnie jakbyśmy omijały krawężnik na ulicy, o tyle kolejki miejskie czy niektóre tramwaje mogą być już bardziej kłopotliwe. Zdarza się, że aby dostać się do środka transportu, jedyną opcją jest wniesienie wózka. Unikać tego powinny kobiety tuż po porodzie, gdyż dźwiganie nie będzie wskazane. Jeśli nie mamy wyjścia i innej możliwości, warto zawczasu znaleźć kogokolwiek na peronie czy przystanku, kto pomoże nam z wejściem do środka.

Miejsce dla wózka

Większość pojazdów zaliczanych do komunikacji miejskiej posiada w swoim wnętrzu specjalnie wydzielone strefy, w których możemy swobodnie ustawić wózek, tak aby było przejście środkiem dla innych pasażerów. W praktyce Polacy nadal uczą się przeznaczenia tych miejsc i kultury korzystania. Bardzo często trzeba prosić o ustąpienie miejsca, przesunięcie się, a w skrajnych przypadkach, gdy ktoś stoi tyłem ze słuchawkami w uszach, mamy zwyczajnie napierają na niego wózkami do momentu, aż zauważy o co chodzi.

Bilet dla wózka

Przeważająca ilość środków komunikacji miejskiej zakłada bezpłatne przewożenie wózków oraz małych dzieci. Należy jednak zasięgnąć dokładnej informacji jeszcze przed rozpoczęciem podróży, gdyż niektórzy przewoźnicy wymagają, pobrania w kasie lub punkcie sprzedaży tzw. „zerówki” jest to bezpłatny bilet dla wózka lub małego dziecka, który stanowi ubezpieczenie podróży.

Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Wózek w autobusie należy odpowiednio ustawić. Przodem do kierunku jazdy. Niekiedy do jednego środka transportu wsiada więcej osób z wózkami, wówczas są one ustawiane bokiem, aby się zmieściły. Nie jest to jednak bezpieczne i w razie możliwości należy tego unikać, gdyż dziecko może wypaść z wózka przy gwałtownych hamowaniu.

Hamulce powinny zostać zablokowane. Dobrze, jeśli mama ma możliwość usiąść na specjalnym rozkładanym krzesełku obok wózka, gdyż zapewnia jej to większą stabilność. Obecnie większość osób nie rozstaje się z telefonami. Pamiętajmy jednak, że na wiadomości zdążymy odpowiedzieć później. Nie wolno nawet na chwilkę puścić wózka.