Piesze wycieczki to jeden z ciekawszych sposobów spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Co prawda niektórzy preferują rowery i samochody, ale istnieją miejsca, gdzie idealnie sprawdzą się tylko nasze nogi. Piesza wycieczka może okazać się naprawdę niezwykłą przygodą, która pozwoli porządnie naładować akumulatory. Jak się do niej przygotować?
Zaplanujmy cel wycieczki i pobawmy się w pogodynkę
Piesza wycieczka z zasady nastawiona jest na zwiedzanie i kontemplowanie przyrody. Nie jest istotne, czy punktem wyjścia będzie najbliższa okolica, czy może miejscowość turystyczna, do której wcześniej dotarliśmy samochodem. Musimy jednak konkretnie określić jej cel, długość trasy i ewentualny nocleg, jeśli nasz marsz przewidziany jest na dłużej niż tylko jeden dzień. Warto dokładnie zaplanować trasę, aby w czasie wycieczki zahaczyć o ciekawe miejsca, a także znaleźć odpowiednie miejsce na dłuższy odpoczynek, czy nawet nocleg w schronisku lub w namiocie.
Piesza wycieczka może być wyczerpująca, więc długość i trudność trasy trzeba dostosować do wszystkich uczestników. Jeśli choć jedna osoba nie posiada doświadczenia w chodzeniu, to przejście nawet 10 kilometrów może okazać się dla niej zbyt męczące, a wtedy pozostali uczestnicy również to odczują. Ważnym elementem jest również pogoda. To naturalne, że piesze wędrówki w czasie deszczu nie należą do przyjemnych, dlatego najlepiej dokładnie upewnić się, jaka aura może nas zastać i czy możemy spodziewać się jej ewentualnego załamania, np. w górach. W takim przypadku lepiej zrezygnować i przełożyć wypad na lepszy czas.
Wygodne buty to podstawa
Podstawą udanej pieszej wycieczki jest odpowiedni ubiór, w tym przede wszystkim buty. Bardzo często się zdarza, że to przez nie przechodzi nam ochota na kolejną pieszą wycieczkę. Co zrobić żeby buty nie obcierały nas w czasie wędrówki? Przede wszystkim nie zabierajmy ze sobą obuwia, którego jeszcze nie zdążyliśmy przetestować. Nowe buty to niemal gwarancja, że coś pójdzie nie tak. Zazwyczaj kończy się to poważnymi obtarciami i odciskami, które leczymy potem przez kilka dni.
Co zrobić żeby buty nie obcierały poza tym, że założymy te sprawdzone? Przed pieszą wycieczką warto dobrze przyjrzeć się swoim stopom. Jeśli posiadamy na nich już niedoleczone odciski lub w niektórych miejscach, np. na pięcie, mocno zrogowaciałą skórę, to warto przed wycieczką spróbować usunąć je pumeksem. Bardzo często zdarza się, że taki na co dzień zupełnie nieodczuwalny odcisk da o sobie znać właśnie podczas długiego pieszego wysiłku.
Ważną rolę odgrywają również odpowiednie skarpety. Chronią one stopy przed mocnym poceniem się, które też przyspiesza powstawanie odcisków. Skarpety na piesze wycieczki nie mogą być zbyt grube i ciasne, ale z naturalnych i przewiewnych materiałów. Można również zaopatrzyć się w specjalne skarpety sportowe przeznaczone do tego celu oraz zabrać ze sobą buty na zmianę, np. sandały, które pozwolą odpocząć zmęczonym stopom. Buty i odzież to bardzo ważna część ekwipunku, ale przydatne mogą okazać się także specjalne plastry na odciski.
No comments