Tytułowe pytanie stanowi dla wielu kobiet nie lada problem. Aby dopasować odpowiednie kremy do twarzy – najlepiej oddzielnie na dzień i na noc, należy najpierw dokładnie przyjrzeć się swojej skórze i poznać jej typ. Istnieją 3 główne rodzaje ceru – sucha, tłusta i mieszana. Obecnie, dzięki zaawansowanej kosmetologii można wybrać dodatkowo produkty do cery z problemami skórnymi, zmarszczkami (mimicznymi, pierwszymi, głębokimi), pękającymi naczynkami i cery wrażliwej.

Po pierwsze – nawilżanie!

Nawilżanie cery jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań przeznaczonych do każdego rodzaju skóry. Odpowiednia hydratacja twarzy jest pierwszym krokiem w drodze do uzyskania idealnej cery. Tak naprawdę, dopiero po odpowiednim nawilżeniu skóry można przyjrzeć się jej dokładnie i obiektywnie ocenić czego potrzebuje – czy zastosowania kremu przeciwzmarszczkowego, czy też antybakteryjnego preparatu na niedoskonałości. Często już samo dogłębne nawilżenie jest w stanie doprowadzić skórę do dobrej kondycji. Dobrze aby w składzie kremu nawilżającego znalazły się również dodatkowe składniki takie jak np. kwas hialuronowy, mocznik i naturalne wyciągi z roślin.

Żelazne zasady

Prawidłowy dobór kosmetyku do pielęgnacji twarzy kieruje się zwykle jedną żelazną zasadą – krem na noc służy na noc, a krem na dzień należy stosować w ciągu dnia. Producenci profesjonalnych kosmetyków nie bez powodu tak je opisują. Kremy na noc są bardziej odżywcze, zawierają więcej składników, które mocno regenerują skórę. Kremy do twarzy na dzień są lżejsze. Dzięki swojej konsystencji nadają się również pod makijaż. Korzystanie z kremów dedykowanych do stosowania na noc – w ciągu dnia, może powodować niezamierzone świecenie się skóry i skrócić do minimum żywotność makijażu.  Należy również pamiętać, że po usunięciu skórnych niedoskonałości – czy to trądziku, czy popękanych naczynek, warto odstawić specjalistyczne kremy lecznicze na rzecz typowego, dobrego kremu nawilżającego. Kontynuowanie kuracji leczniczej po usunięciu problemu, może w niedługim czasie, przynieść więcej start niż korzyści. Skóra może być przesuszona i podrażniona.

Serum czy krem?

Serum jest świetnym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji twarzy. Najczęściej występuje w skoncentrowanej formie olejku lub emulsji w ampułkach lub buteleczkach z pipetką pozwalających na optymalne dozowanie preparatu. Serum nie da zastąpić się kremem i odwrotnie. Korzystanie z serum – specjalisty do zadań specjalnych, jest niezwykle skuteczne głównie z uwagi na wysokie stężenie składników aktywnych. Można stosować je zarówno na noc, jak np. serum Estée Lauder Advanced Night Repair lub na dzień, tylko pod oczy przy użyciu kapsułek Elizabeth Arden Ceramide Advanced Daily Youth Restoring Eye Serum. Serum warto używać raz do dwóch razy w tygodniu w ramach skoncentrowanej walki z niedoskonałościami i pierwszymi zmarszczkami.

Kremy do twarzy, głównie te o działaniu nawilżającym, po osiągnięciu pewnego wieku (już od 25 roku życia), powinny być nieodłącznym produktem pielęgnacyjnym twarzy każdej kobiety.