Bycie aktywnym to sposób na zachowanie dobrej kondycji oraz optymalnej wagi. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że należy regularnie ćwiczyć, żeby być zawsze w formie oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo problemów zdrowotnych w przyszłości. Sposobów na bycie aktywnym jest naprawdę wiele, dlatego każdy jest w stanie znaleźć pomysł idealnie dostosowany do swoich możliwości fizycznych, kondycji oraz upodobań. Przecież nie wszyscy muszą być miłośnikami długodystansowych biegów lub intensywnych treningów kardio na siłowni. Warto zatem dobrze przemyśleć rodzaj ćwiczeń, którym chcemy się poświęcić. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej wytrwać w regularnym ich wykonywaniu. Jeśli aktywnie spędzamy czas oraz intensywnie ćwiczymy, trzeba jeszcze pamiętać o jednym, bardzo ważnym elemencie. Mowa oczywiście o prawidłowo zbalansowanej diecie. A w przypadku uprawiających hobbystycznie lub półzawodowo rozmaite sporty wygląda ona bowiem nieco inaczej niż u mało aktywnych osób. Co zatem powinny jeść osoby ćwiczące? Jakie są podstawy diety dla aktywnych? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Na co zwracać uwagę w diecie dla osób aktywnych?

Dieta dla osób aktywnie spędzających czas dieta spełnia w zasadzie dwie funkcje. Przede wszystkim dostarcza odpowiednią ilość wszystkich potrzebnych składników odżywczych, niezbędnych do przeprowadzania wszystkich procesów życiowych, w tym oczywiście metabolizmu oraz prawidłowego działania poszczególnych narządów.

Równocześnie prawidłowe żywienie powinno także zapewniać wystarczającą ilość energii do wykonywania preferowanej aktywności fizycznej.

Tylko w ten sposób można zachować optymalną kondycję oraz zdrowie, na którym przecież bardzo nam zależy, gdy aktywnie spędzamy czas.

Co musi się znajdować w diecie przy wzmożonej aktywności fizycznej?

Dieta dla aktywnych różni się od standardowych wytycznych zawartych w piramidzie żywieniowej. Rozbieżności dotyczą zarówno kwestii ilościowych, jak i jakościowych.

Wszystko zależy oczywiście od intensywności oraz rodzaju treningów. Nieco inaczej wygląda przecież dieta biegacza niż osoby podnoszącej ciężary.

Podczas konferencji na temat żywienia w sporcie, przeprowadzonej kilka lat temu w Lozannie, stworzono podstawowe zasady, którymi warto się kierować, jeśli chcemy prawidłowo się żywić i żyć aktywnie.

Z czego powinny się zatem składać posiłki? Podstawą każdego z nich muszą być węglowodany (ok. 60-70%). Na drugim miejscu trzeba umieścić tłuszcze (20-30%), a na samym końcu źródła białka (ok. 10%). Okazuje się zatem, że tak przygotowana dieta odbiega od standardowych koncepcji. Jest zdecydowanie bardziej bogata w węglowodany, a przy tym mniej w niej białka i tłuszcze.

Skąd taki podział? Węglowodany stanowią podstawowe i najlepiej przyswajalne źródło energii. A to pozwala na lepszą wydajność organizmu, zwłaszcza podczas szczególnie intensywnych treningów. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zbalansowaniu każdego posiłku.

W całym jadłospisie trzeba uwzględniać wszystkie potrzebne mikro i makroelementy, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Niedobory niekiedy prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych, czego dobrym przykładem jest choćby niedobór żelaza. Przyczynia się on do przewlekłego stanu zmęczenia oraz wydłużonej regeneracji po wysiłku fizycznym.

Co się bowiem wydarzy, jeśli dostarczymy zbyt wiele węglowodanów? Wówczas organizm zacznie magazynować glikogen, co przyczyni się do odkładania tkanki tłuszczowej, co ewidentnie nie jest celem żadnego sportowca.

Woda – źródło życia i sił do aktywności

Podczas treningów oraz pomiędzy nimi równie ważne jest nieustanne uzupełnianie płynów. Nawet niewielkie odwodnienie staje się bowiem przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Wpływa także niekorzystnie na wydajność mięśniową.

Oprócz samej wody niezbędne są również napoje izotoniczne i hipotoniczne, które można dostać już w każdym sklepie spożywczym. Bez trudu jesteśmy w stanie przygotować je również samodzielnie we własnych domach. Poza wodą i napojami tego typu można stawiać na soki, ale te naturalne, które dostarczą wartościowych składników. Sok w wiśni, pokrzywy czy aloesu – o ile nie zawierają zbędnych dodatków, nadają się na przykłady wartościowych pod względem odżywczym napojów. Odpowiedni sok z aloesu, jeśli chodzi o jego jakość, znajdziemy w sklepie NajlepszyAloes.pl.

Prawidłowa dieta – sposób na skuteczniejszy trening

Okazuje się zatem, że bez odpowiednio dopasowanej diety aktywność fizyczna może nie być tak efektywna, jak byśmy tego chcieli.

Należy zadbać o prawidłowe zestawienie wszystkich kluczowych składników odżywczych, we właściwych proporcjach, co pozwoli na bezpieczną aktywność fizyczną, bez niepotrzebnych, negatywnych konsekwencji zdrowotnych.