Wszystkie kobiety w ciąży, które w tym szczególnym okresie podróżują samochodem, nie muszą zapinać pasów bezpieczeństwa. Choć tak stanowi obowiązujące w Polsce prawo, nie warto się tym kierować. Zapis stoi bowiem w sprzeczności z dostępną nam dzisiaj wiedzą i możliwościami, które daje nam technologia. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w czasie jazdy autem, zdecydowanie lepiej jest stosować adapter do pasów dla ciężarnych, który będzie chronił zarówno kobietę, jak i jej nienarodzone dziecko. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego to takie ważne.

adapter do pasów bezpieczeństwa

Adapter do pasów dla ciężarnych jest zupełnie standardowym wyposażeniem kobiet w krajach zachodnich. W Polsce zwykliśmy kierować się zdezaktualizowanym obecnie przepisem, który umożliwia jazdę bez zapiętych pasów. Choć w wielu artykułach dostępnych w Internecie pojawiają się opinie, że to najlepsze rozwiązanie, to wiedza sprzeczna z dostępnymi już badaniami. Tylko adapter dla ciężarnej daje możliwość poprawnego przeprowadzenia pasów i chroni przed bardzo poważnymi zagrożeniami na drodze, w tym również tragiczną śmiercią w wyniku wypadku. Dlaczego jest taki ważny?

Adapter do pasów dla ciężarnych

Dlaczego należy zapinać pasy w ciąży?

Aby dziecko rozwijające się w łonie matki było bezpieczne, należy chronić samą kobietę – to podstawa zrozumienia, dlaczego adapter dla ciężarnych jest potrzebny każdej kobiecie w ciąży. Daje możliwość prawidłowego przeprowadzenia pasów, co chroni przed poważnymi skutkami zderzenia. Aby dokładniej zrozumieć powagę sytuacji, należy przede wszystkim zapoznać się z rozwojem płodu na każdym etapie ciąży:

  • w pierwszym trymestrze zarówno macica, jak i znajdujący się wewnątrz niej zarodek, są chronione przez kości miednicy matki,
  • w drugim trymestrze macica zaczyna się wyraźnie powiększać, ale sam płód jest na tyle mały, by był zabezpieczony przez dużą ilość otaczających go wód płodowych,
  • w trzecim trymestrze ciąży macica jest naprawdę spora, a duże ciało znajdującego się wewnątrz dziecka sprawia, że jej ściany są napięte i cienki – staje się więc podatna na urazy, a zderzenie w ruchu drogowym może doprowadzić do m.in. odklejenia się łożyska, które ma inną elastyczność niż ściany samej macicy.

Wraz z rozwojem ciąży ciało wyraźnie się zmienia – warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie tylko na zewnątrz. Dochodzi również do przemieszczenia się wielu narządów wewnętrznych. W tym szczególnym okresie jelita znajdują się w górnej partii brzucha, a więc nie stanowią naturalnej ochrony dla macicy. W momencie zderzenia jest więc zupełnie wystawiona na cios. Adapter dla ciężarnej to więc jedyne skuteczne w tym czasie wsparcie. Zapewnia stałe ułożenie pasów bezpieczeństwa, dzięki czemu minimalizują ryzyko bardzo nieprzyjemnych konsekwencji każdego wypadku.

adapter do pasów bezpieczeństwa

Jak przekonać kobiety, by zapinały pasy bezpieczeństwa w ciąży? Warto uświadamiać, co dzieje się w momencie wypadku i jakie mogą być konsekwencje takich zdarzeń drogowych. Okazuje się, że wśród najczęstszych przyczyn śmierci maluszka jest odklejenie się łożyska. W chwili zderzenia może dojść także do przedwczesnego porodu, co może wiązać się z jego niepełnosprawnością czy wadami rozwojowymi. W przypadku bardzo zaawansowanej ciąży dziecko narażone jest na bezpośredni uraz (dochodzi do tego w 1% wszystkich przypadków) – może dojść do urazów czaszki, które są wynikiem uderzenia połamanych kości miednicy u kobiety. Adapter do pasów dla kobiety w ciąży jest więc jedyną szansą na ochronę zarówno ciebie, jak i twojego dziecka. Jest nieocenionym wsparciem zwłaszcza w zaawansowanej ciąży, gdy nawet zapięte pasy bezpieczeństwa nie przechodzą przez brzuch poprawnie.

adapter do pasów dla kobiet w ciąży

Adapter do pasów dla kobiet w ciąży – w którym trymestrze ciąży?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w którym okresie ciąży adapter do pasów bezpieczeństwa będzie potrzebny. Wiele zależy bowiem od indywidualnego rozwoju płodu oraz modelu samochodu, którym się poruszasz. Zwróć uwagę, że część kobiet dość szybko ma zaokrąglone brzuszki, a niektóre auta są wyposażone w wysoko położone zamki. Jeśli pas biodrowy przebiega powyżej kolców biodrowych i wchodzi w brzuch, konieczne jest szybkie zdecydowanie się na adapter dla ciężarnych. Tylko dzięki niemu pas pozostanie we właściwym miejscu.

adapter do pasów dla kobiet w ciąży

Dobry adapter do pasów dla kobiet w ciąży to gwarancja, że pas biodrowy będzie stale przechodził pod rosnącym brzuchem. Choć nie ma wytycznych co do okresu jego stosowania, zaleca się używać go przez całą ciążę, szczególnie uwzględniając jej drugą połowę. To skuteczna ochrona macicy i innych narządów wewnętrznych. Nie ulega wątpliwości, że nie ma skuteczniejszego rozwiązania dla kobiet w ciąży.