Kłótnie zdarzają się w każdym małżeństwie. Czasami jednak przybierają na sile i stopniowo przeradzają się w otwarty konflikt. W takiej sytuacji należy jak najszybciej rozwiązać wszelkie nieporozumienia. Kluczem do sukcesu jest wówczas próba odnalezienia źródeł problemu, a także terapia dla par.

Czy terapia może załagodzić kłótnie małżeńskie?

Wspólna wizyta u psychologa bez wątpienia może pomóc w rozwiązaniu narastającego konfliktu. Taka terapia małżeńska dostępna jest w wielu większych miastach, wśród których prym wiedzie Warszawa. W stolicy bez trudu można znaleźć dobrego specjalistę, który dołoży wszelkich starań, aby doprowadzić do pogodzenia się skłóconej pary.

Co ważne, terapia małżeńska to dobre rozwiązanie bez względu na staż związku. Kłótnie mogą bowiem pojawić się w każdej relacji. Jeżeli eskalują one w szybkim tempie, skonsultowanie się ze specjalistą może zapobiec nie tylko powstaniu większego konfliktu, ale i rozpadowi małżeństwa.

Wybierając się na terapię, małżonkowie muszą jednak przygotować się na wzmożony wysiłek. Trzeba pamiętać, że zadaniem psychologa nie jest wręczenie im gotowej recepty na szczęście. Terapeuta może jedynie naprowadzić ich na właściwe tory. Podczas sesji wytwarza się bowiem atmosfera bezpieczeństwa, podczas której istnieje szansa na przeprowadzenie spokojnej i wyważonej dyskusji, która pozwoli na odkrycie źródeł problemów czy kłótni. Dzięki terapii małżonkowie mogą więc lepiej się zrozumieć i wspólnie wypracować metody, które ułatwią im dojście do porozumienia.

Widać więc wyraźnie, że terapia małżeńska to doskonały sposób na załagodzenie kłótni małżeńskich. Jeżeli para nie potrafi porozumieć się na własną rękę, nie warto czekać z wizytą u specjalisty, tylko udać się do niego jak najszybciej.

Szczera rozmowa pełna szacunku, czyli sposób na opanowanie konfliktu

Czasami jednak małżeństwo jest w stanie porozumieć się bez udziału osoby trzeciej. Wówczas potrzebna jest szczera rozmowa, która pozwoli na oczyszczenie atmosfery. Tego typu dyskusje powinny też prowadzić pary, które uczęszczają na terapię. Trzeba bowiem pamiętać, że walka o szczęśliwy związek nie kończy się na wspólnych wizytach u psychologa.

Rozmowa o problemach, które zaczynają pojawiać się w małżeństwie, powinna przebiegać w atmosferze zrozumienia i wzajemnego szacunku. Partnerzy muszą więc postarać się, aby nie prowokować kolejnej kłótni – zamiast tego, na spokojnie powinni zastanowić się, skąd biorą się różnego typu nieporozumienia. Gdy oboje podejdą do sprzeczki z odpowiednim dystansem, może okazać się, że rozwiązanie problemu jest banalnie proste.

Małżonkowie muszą więc nauczyć się wyrażać swoje zdanie, a także poprawnie okazywać emocje, nawet te niewygodne. Powinni też wypracować w sobie odpowiednią dawkę empatii, która pomoże im wczuć się w sytuację drugiej osoby, bez oskarżeń czy negatywnych ocen. Dopiero na takich fundamentach można zbudować drogę do porozumienia. Umiejętność wzajemnego komunikowania swoich potrzeb i odczuć stanowi bowiem klucz do sukcesu.