Prezenty biznesowe zacieśniają więzi pomiędzy kontrahentami, a także wpływają pozytywnie na wizerunek firmy. Można wręczać je z różnych okazji, np. świąt Bożego Narodzenia, nowego roku czy rocznicy działalności firmy. Należy przy tym pamiętać, że takie upominki powinny być taktowne. W przeciwnym razie można narazić się na krytykę, a niekiedy nawet na ryzyko zerwania relacji biznesowych.
Równie ważna co sam prezent jest także forma wręczenia. By nie wprawiać kontrahenta w zakłopotanie, najlepiej zdecydować się na przesyłkę kurierską wraz z dołączoną karteczką z życzeniami.
Oryginalne prezenty dla mężczyzny z klasą
Prezent biznesowy dla mężczyzny z klasą nie powinien być ani zbyt tani, ani zbyt drogi. Wręczanie tandetnego upominku nie jest w dobrym tonie, natomiast drogocenny prezent nie dość, że może wprawić naszego partnera biznesowego w zakłopotanie, to jeszcze może zostać odebrany jako próba przekupstwa. Najlepiej zdecydować się na oryginalny prezent, który zostanie potraktowany jako miły gest. Na liście takich upominków znajduje się:
- voucher prezentowy, np. na wydarzenie kulturalne (koncert, operę, spektakl teatralny), degustację alkoholu, kolację dla dwojga osób w eleganckiej restauracji czy pakiet zabiegów SPA,
- eleganckie akcesoria do pielęgnacji brody (pod warunkiem, że kontrahent posiada zarost),
- zestaw piór wiecznych z atramentem w eleganckim opakowaniu,
- drewniane prawidła do butów,
- jedwabna poszetka, krawat lub muszka,
- skórzane etui na długopisy,
- książka o tematyce biznesowej,
- skórzana aktówka na dokumenty,
- kilkuletnie whisky,
- spinki do mankietów,
- designerskie pudełeczko na biżuterię,
- rękawiczki z koziej lub jeleniej skóry,
- etui na laptopa lub tablet.
Prezent biznesowy a podatek
Przy kupowaniu stylowego upominku biznesowego dla swojego kontrahenta należy pamiętać o tym, że nie powinien być on zbyt kosztowny. Jeśli jego wartość przekroczy 200 zł to – w świetle obowiązującego w Polsce prawa – kontrahent, będzie zobowiązany do zapłacenia podatku od uzyskanego przychodu. Droższy prezent nie dość, że może zostać uznany przez kontrahenta za próbę przekupstwa, to może mu również narobić sporych problemów z prawem.
No comments