Wiele osób uważa, że chcąc zrobić dobrą kawę, trzeba się wyposażyć w specjalistyczny ekspres za kilka tysięcy złotych. Jak się jednak okazuje, jest to zupełna nieprawda, ponieważ na rynku bez trudu można znaleźć wiele alternatywnych metod parzenia kawy. Co oczywiście bardzo ważne, efekty ich stosowania są często nawet lepsze niż w przypadku kosztownego ekspresu. Jakie są zatem możliwości parzenia kawy?

Odpowiedni dobór kawy

Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie są najlepsze alternatywne metody parzenia kawy, trzeba się dowiedzieć, że za dużą część pozytywnego efektu odpowiada nie tylko używana metoda parzenia, lecz również zastosowana kawa. W tym celu trzeba zdobyć informację, czym jest kawa speciality oraz wersja rzemieślnicza.
Kawa rzemieślnicza to produkt, którego nie dostanie się w zwykłych sklepach. Typowy sklep z kawą oferuje przeważnie produkty wykonywane przemysłowo i to na dużą skalę. Wersje rzemieślnicze robione są małym nakładem, z niezwykle wyselekcjonowanych ziaren, a także sprzedawane są najczęściej bezpośrednio przez palarnie. Wpływa to oczywiście w dużym stopniu na cenę takiej kawy, lecz nie da się ukryć, że takie podejście do jej wytwarzania w naprawdę rewelacyjny sposób przekłada się na jej smak.

Drugi rodzaj kawy, czyli wersja speciality dostępna jest bez większych problemów w sklepach, lecz również i ona różni się znacząco od kaw produkowanych przemysłowo. Przede wszystkim do jej powstania używa się niezwykle skrupulatnie wyselekcjonowanych ziaren, które produkowane są w specjalnych warunkach mikroklimatycznych. Ziarna muszą być pozbawione jakichkolwiek, nawet najmniejszych defektów i muszą się charakteryzować najwyższą możliwą jakością.

Warte uwagi metody parzenia kawy

Oczywiście sama nawet najlepszej jakości kawa nie jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w postaci zaparzenia pysznego i aromatycznego napoju. Liczy się tu w równym stopniu metoda. Jakie są najciekawsze i warte polecenia? Z całą pewnością jedną z ciekawszych propozycji jest kawiarka. Jest to urządzenie, które zaprojektowane zostało we Włoszech w latach 30 ubiegłego stulecia. Umożliwia wykonanie w ciągu zaledwie kilku minut rewelacyjnego espresso. Ile kosztuje kawiarka? Dobry model bez trudu można kupić nawet do 200 złotych. Co jednak bardzo ważne, jeśli posiada się płytę indukcyjną, warto się upewnić podczas zakupu czy dany model kawiarki będzie na niej pracował.

Kolejnym bardzo interesującym sposobem parzenia kawy jest AeroPress. Jest to stosunkowo nowy wynalazek na rynku, ponieważ wszedł do sprzedaży dopiero w 2005 roku. Szybko jednak zyskał dużą popularność przede wszystkim z powodu swojej uniwersalności. Może być bowiem używany do parzenia kaw espresso, jak i poprzez metodę przelewową. Co więcej, w przypadku tego urządzenia swobodnie można bawić się przepisami, a nawet grubością zmielenia ziaren, więc każdy użytkownik bez trudu może modyfikować swoją kawę, dobierając idealną dla siebie kompozycje.

Szukając alternatywnych metod parzenia kawy nie można pominąć takiego urządzenia, jak Chemex. Jest to sprzęt niezwykły pod wieloma względami. Przede wszystkim warto tu zauważyć, jak pięknie się on prezentuje. Szklany flakon z bardzo charakterystycznym drewnianym kołnierzem sam w sobie stanowi już doskonałą dekorację każdej kuchni. Jeśli natomiast chodzi o walory czysto użytkowe, to jest to sprzęt bardzo prosty w użyciu, dzięki któremu można zrobić naprawdę spore ilości doskonałej w smaku kawy. Wszystko to sprawia, że każdy miłośnik kawy marzy o Chemexie. Jak jednak wygląda kwestia ceny? Sam sprzęt nie jest specjalnie drogi, ponieważ kosztuje około 250 złotych, lecz co bardzo ważne, do jego używania potrzebne będą również specjalne filtry, które można nabyć za około 50 złotych za 100 sztuk.

Podsumowanie

Jak więc widać po powyższych przykładach, na rynku znaleźć można naprawdę ogromną ilość bardzo ciekawych metod parzenia kawy. Co niezwykle istotne, wszystkie one są stosunkowo tanie i nie kosztują więcej niż kilkaset złotych.