Ubezpieczenia to temat dla wielu osób bardzo skomplikowany. Znalezienie najlepszej, dopasowanej do indywidualnych potrzeb i realnych wymagań oferty wydaje się trudne, zwłaszcza z tego powodu, że firmy ubezpieczeniowe starają się zarobić. Na szczęście pomocą może okazać się dobra firma brokerska.

  1. Czym zajmuje się broker ubezpieczeniowy?
  2. Wykonywanie działalności brokerskiej – jak zostać brokerem?
  3. Czym działalność brokerska różni się od pracy agenta ubezpieczeniowego?

Co dokładnie warto wiedzieć na temat brokerów ubezpieczeniowych i ich pracy? Zastanówmy się nad tym.

Czym zajmuje się broker ubezpieczeniowy?

Firma brokerska oferuje pośrednictwo pomiędzy towarzystwem ubezpieczeń a klientem. To rozwiązanie zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm. Warto zauważyć, że na rynku ubezpieczeniowym dostępny jest tak duży wachlarz ofert i propozycji. Z tego właśnie powodu tak przydatna jest dobra firma brokerska. Zapewnia ona porady na przykład w zakresie wyboru odpowiednich umów ubezpieczeniowych.

Wykonywanie działalności brokerskiej – jak zostać brokerem?

Aby móc wykonywać zawód, jakim jest broker, trzeba uzyskać odpowiednie zezwolenia. Może otrzymać je na przykład osoba fizyczna, które ma zdolność do wykonywania czynności prawnych, nie była karana, zdała odpowiedni egzamin, który nadzorowała komisja nadzoru finansowego oraz posiada odpowiednie wykształcenie. Ponadto osoba taka musi zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania działalności brokerskiej. Wydanie zezwolenia pozwala na wpis do rejestru brokerów ubezpieczeniowych.

Czym działalność brokerska różni się od pracy agenta ubezpieczeniowego?

Różnica, jaka dzieli firmy brokerskie i agentów jest znaczna i kluczowa dla zrozumienia specyfiki tego zawodu. Broker, w przeciwieństwie do agenta nie działa na rzecz towarzystwa ubezpieczeń. Jego priorytetem jest klient. Praca, jaką wykonuje broker ma przynieść zysk nie jakiejś zewnętrznej organizacji czy firmie, lecz osobie, którą reprezentuje. Broker może współpracować z różnymi towarzystwami, ponieważ jego celem jest znalezienie idealnej oferty dla klienta.

Korzystanie z usług firmy brokerskiej może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują dopasowanej, okazyjnej oferty ubezpieczeniowej. Broker może zadbać o to, aby klient dostał to, czego naprawdę chce. Dzięki działalności brokerskiej można mieć pewność, że nie zostanie się oszukanym przez sprytnych pracowników firm ubezpieczeniowych i skorzysta się z najlepszej spośród dostępnych na rynku ofert.