W tym roku, polski Black Friday wypada 24 listopada. Według przyjętej tradycji – Czarny Piątek jest ostatnim piątkiem listopada. Tego dnia w sklepach stacjonarnych i internetowych organizowane są bardzo atrakcyjne promocje, które przyciągają prawdziwe tłumy – nie tylko łowców okazji. Jak i czemu narodziła się tradycja Black Friday?

Black Friday – amerykańska tradycja

Kolebką Black Friday są Stany Zjednoczone. Zamysłem do listopadowych wyprzedaży było pozbycie się asortymentu w sklepach przed nadchodzącymi świętami i oficjalne, symboliczne rozpoczęcie świątecznego sezonu zakupowego. Wbrew miłym skojarzeniom – sama nazwa tego dnia – Black Friday nie nawiązuje wcale do samych pozytywów. Przez niezwykłe wyprzedaże zorganizowane dzień po Święcie Dziękczynienia, służby z Filadelfii musiały interweniować. Ulice i sklepy osiągnęły apogeum zatłoczenia – tłum zakupowiczów zaczął stanowić zagrożenie, wiele osób zostało stratowanych, część trafiła do szpitala – stąd konieczna była interwencja policji. Po tym incydencie, wyprzedażowy piątek został okrzyknięty przydomkiem „black” – czarny.

Czarny piątek w Polsce

W Polsce tradycja obchodzenia czarnego piątku zagościła niespełna kilka lat temu. Co prawda na samym początku, wyprzedaże były dość symboliczne, ale z roku na rok można obserwować coraz wyższe rabaty i możliwość złowienia wyjątkowo atrakcyjnych okazji. Obniżki sięgają nawet 70%, co powoduje, że wraz ze zbliżającym się końcem listopada, na wyprzedaże czekają coraz większe rzesze tropicieli niskich cen. Wiele galerii handlowych tego dnia będzie czynna do późnych godzin nocnych, a sklepy internetowe przygotowują swoje serwery do zwiększonego obciążenia i ruchu na stronie. Tradycja obchodzenia Black Friday została przyjęta w Polsce bardzo ciepło – nic w tym dziwnego – kto nie lubi atrakcyjnych okazji i przecen?

Czarny Piątek to również doskonały dzień na dokonywanie zakupów świątecznych dla bliskich. Osoby, które nie przepadają za tłumami i nie mają ochoty stać w długich kolejkach – mogą z powodzeniem zrobić zakupy w swoich ulubionych sklepach internetowych. Przecenianie będzie dosłownie wszystko – to idealny moment na to, aby kupić swoje ulubione kosmetyki, perfumy lub sprzęt w wyjątkowo atrakcyjnej cenie – często z kilkudziesięcio procentowym rabatem!