Zagospodarowanie nieużytków może być prawdziwym wyzwaniem. Jeśli nie chce się wydawać na to ogromnych pieniędzy, to jest to szczególnie trudne. Jeżeli weźmiemy pod uwagę także ograniczone możliwości zadbania później o nieużytek, to warto rozważyć na nim założenie trawnika ze sztucznej trawy. Jak się za to zabrać? Co warto wiedzieć na ten temat?

Jedyne rozsądne rozwiązanie

Nieużytki najczęściej są niewykorzystywane ze względu na to, że w danym czasie nie ma konkretnych planów ich zagospodarowania albo środków na to. Jednak pozostawienie ich bez opieki może obniżyć ich wartość i sprawić, że nie będą one miały nawet wartości rekreacyjnej. Na zarośniętej działce szybko mogą znaleźć się podrzucone przez kogoś śmieci, które w chwastach nie będą nawet widoczne na pierwszy rzut oka. Stąd też dobrze jest zadbać o nieużytek i upewnić się, że będzie wyglądał odpowiednio. Tutaj z pewnością może przydać się sztuczna trawa do ogrodu. Jej montaż jest banalnie prosty, a pielęgnacja i utrzymanie wyjątkowo tanie i łatwe. Przede wszystkim trawa jest wykonana z włókien polipropylenowych, polietylenowych lub ich mieszanek. Dzięki temu jest wytrzymała, odporna na działanie warunków atmosferycznych i niemal nie wymaga uwagi użytkownika. Taka trawa może przez wiele lat leżeć na nieużytku i nigdy nie będzie wymagała podlewania, nawożenia czy koszenia. To oznacza, że nie musisz wydawać dodatkowych pieniędzy ani tracić czasu na dbanie o działkę. Przez cały czas może prezentować się jak z katalogu, a Ty nie musisz wkładać w to wielkiego wysiłku. To z pewnością najwygodniejsze możliwe rozwiązanie.

Zupełnie inna trawa niż kiedyś

Być może sztuczna trawa ogrodowa nie kojarzy Ci się zbyt dobrze. Może pamiętasz ją jako rodzaj twardej i nieprzyjemnej w dotyku wykładziny, która w niewielkim tylko stopniu przypomina naturalną murawę. To już przeszłość. Kiedy sztuczna trawa powstała w USA w latach 60. jej wygląd rzeczywiście zdecydowanie odbiegał od ideału. Wtedy miała też być wykorzystywana głównie na boiskach sportowych, więc oczekiwano od niej przede wszystkim wytrzymałości, a świetny wygląd stawiano na dalszym miejscu. Obecnie produkowana jest już sztuczna trawa III generacji. Składa się ona z włókien umieszczonych na elastycznym i miękkim podkładzie. Dzięki niemu założenie trawnika jest jeszcze łatwiejsze, a on sam jest miękki w dotyku. To oczywiście zmniejsza ryzyko urazu w przypadku upadku na murawę i sprawia, że chodzenie po niej jest przyjemniejsze. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje sztucznej trawy np. Prestige, Wonder czy Soft, a każdy z nich wyróżnia się trochę innym wyglądem oraz miękkością. Można też zwrócić uwagę na to, że trawa boiskowa różni się od tej krajobrazowej. Musi być bardziej wytrzymała i odporna na ścieranie. Niezależnie jednak od typu każda sztuczna trawa jest odporna na działanie warunków atmosferycznych i wyjątkowo tania w utrzymaniu. To zasługa właśnie rozwoju technologicznego, który umożliwił produkcję nowoczesnych sztucznych włókien.