Każdy barista prędzej czy później musi nauczyć się tworzenia latte art. Jednakowoż dobrze, jeśli znają tę sztukę osoby, którym zależy na najpiękniejszej i najlepszej prezentacji pobudzających napojów. Sprawdź, czym charakteryzuje się latte art i dowiedz się, jak zrobić estetyczne wzorki na kawie. 

Latte art – czym jest i co jest jego podstawą? 

Latte art można kojarzyć z profesjonalnych kawiarni, w których kawę przygotowują doświadczeni bariści. Jest to nic innego jak wymyślny wzorek, który utworzony jest na powierzchni napoju pobudzającego. Powstaje on dzięki charakterystycznej strukturze pianki, jaka tworzy się w trakcie spieniania mleka. Latte art wykonuje się więc na espresso z dodatkiem napoju mlecznego (zarówno odzwierzęcego, jak i roślinnego). 

Podstawą przygotowania estetycznego latte art jest przede wszystkim baza, jaką wykorzystuje się do stworzenia kofeinowego wywaru mlecznego. Są to więc wysokiej jakości ziarna, np. kawy speciality, jak i mleko. Mieszanka pobudzająca powinna być wysokiej jakości, tak aby jej połączenie z płynnym napojem było możliwie jak najbardziej delikatne. Mleko natomiast musi być odpowiednio tłuste. Tylko wtedy posiada ono wystarczającą gęstość, dzięki której można je dokładnie spienić. Najczęściej korzysta się z:

  • mleka roślinnego 3,2%,
  • mleka bez laktozy wysokotłuszczowego,
  • mleka owsianego,
  • mleka migdałowego. 

Techniki tworzenia latte art 

Sposobów na stworzenie pięknego wzorku na puszystej powierzchni mlecznej kawy jest wiele. Każdy z nich charakteryzuje się nieco innym ruchem dłoni w trakcie przelewania mleka do espresso. To, co wyróżnia poszczególne techniki, to również narzędzia, jakie wykorzystywane są do przygotowania latte art. Najbardziej popularne są dwie metody rysowania.

  • Etching – inna nazwa tej techniki to rytowanie, oznacza to, że wzorek tworzony jest już bezpośrednio na rozlanej piance uzyskanej przy przelaniu spienionego mleka do espresso. Do etchingu wykorzystuje się przyrząd, którego końcówka jest dość ostra i wąska. Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z tworzeniem wzorków na latte, mogą wypróbować w tym celu wykałaczki drewnianej. Profesjonalnym narzędziem do etchingu umożliwiającym przygotowanie bardzo skomplikowanych i szczegółowych rysunków na piance mleka jest latte art needle. Taki przyrząd można zakupić w sklepie internetowym Cafe Silesia.
  • Free pouring – bardziej popularnym sposobem tworzenia wzorków na kawie jest tzw. free pouring. Nauczenie się tej techniki może zająć chwilę czasu, jednak przy odpowiednim ruchu nadgarstka, metoda ta umożliwia przygotowanie naprawdę zachwycających obrazków. W tym celu mleko spienia się w osobnym dzbanuszku, a w trakcie jego przelewania do filiżanki z espresso wykonuje się charakterystyczny ruch ręką, który sprawia, że na kawie powstaje piękny wzorek. 

Po co tworzy się latte art? 

Latte art tworzy się najczęściej w kawiarniach tak, aby umilić gościom spożywanie pobudzającego napoju. Filiżanka z pyszną kawą, której struktura została wykończona aksamitną pianką mleczną z estetycznym wzorkiem, smakuje zupełnie inaczej niż zwykły wywar przelany do kubka. Do najpopularniejszych wzorków zalicza się listek oraz serduszko i są to dwa elementy, od których warto rozpocząć naukę tworzenia latte art. 

Na samym początku dobrze również korzystać z szerokich filiżanek, które są znacznie wygodniejsze niż mała porcelana. Decydując się na serwowanie tak pięknej kawy, dobrze jest pamiętać o tym, aby była ona zachwycająca nie tylko pod względem wyglądu, ale i smaku. Warto korzystać ze świeżo mielonej kawy ziarnistej, która jest znacznie bogatsza i aromatyczna niż mieszanki rozpuszczalne czy mielone.