Wirusowe zapalenia gardła jest chorobą, która ma nieprzyjemne dla każdego objawy. Często towarzyszy przeziębieniom i grypie. Może dotykać zarówno dorosłych jak i dzieci, jednak najczęściej chorują na nie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu immunologicznego.
Wirusowe zapalenie gardła jest chorobą często atakującą najmłodszych, podobnie jak Alergia skórna u dzieci.
Jakie są przyczyny zachorowań na wirusowe zapalenie gardła?
Wirusowe zapalenie gardła wywoływane jest przez kilka rodzajów wirusów. Najczęściej są to wirusy takie jak: rynowirusy, adenowirusy, wirusy grypy, enterowirusy, wirusy sytomegalii i opryszczki.
Wirusy wywołujące zapalenie gardła przenoszą się drogą kropelkową. Możliwe jest zakażenie się zatem poprzez przebywanie w pobliżu osoby zakażonej, a także po bezpośrednim kontakcie z zanieczyszczoną wydzieliną z nosa czy gardła. Właśnie dlatego tak często ta choroba występuje u bardzo małych dzieci, które wkładają do buzi zabawki czy inne przedmioty, które mogły dotknąć wcześniej chore maluchy.
Wirusy po dostaniu się do organizmu uszkadzają nabłonek pokrywający jamę nosowo-gardłową, co wywołuje nieprzyjemne dla chorego objawy.
Jakie są objawy wirusowego zapalenia gardła?
Pierwsze objawy zakażenia pojawiają się już nawet dzień po kontakcie z chorym. Objawy mogą pojawić się także nawet po 6 dniach. Do charakterystycznych objawów wirusowego zapalenia gardła zaliczyć należy przede wszystkim:
-
ból i drapanie w gardle;
-
katar;
-
trudności z oddychaniem;
-
kaszel;
-
powiększone więzły chłonne;
-
trudności w przełykaniu;
-
gorączkę;
-
złe samopoczucie;
-
brak apetytu.
Jak jest leczone wirusowe zapalenie gardła?
Wirusowe zapalenie gardła zalicza się do chorób samoograniczających się. Oznacza to, że jej objawy ustępują po około 7 dniach. U dzieci z reguły ten okres jest nieco dłuższy. Dlatego w leczeniu stosuje się leki, których celem jest złagodzenie objawów takich jak leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, a także łagodzące podrażnienie błon śluzowych gardła. Poleca się również przyjmowanie dużych dawek witaminy C i wykonywanie inhalacji mających na celu ułatwienie oddychania.
No comments