Trzecia Europa Polska myśl federalistyczna w Stanach Zjednoczonych 1940-1971 t.65

Autor:
Sławomir Łukasiewicz
Wydawnictwo:
IPN
Liczba stron:
438
Format:
14.5cm x 21cm, oprawa twarda
ISBN-13/EAN:
9788376291376
Rok wydania:
2010 r.
Realizacja:
2-5 dni + wysyłka
Cena: 41.00 zł

Sławomir Łukasiewicz,  Trzecia Europa Polska myśl federalistyczna w Stanach Zjednoczonych 1940-1971 t.65,  2010 r. : Trzecia Europa to wydobyta i zapomnienia opowieść o politycznej aktywności i myśli polskiego wychodźstwa wojennego i polskiej powojennej emigracji politycznej w Stanach Zjednoczonych. Symboliczne cezury wyznaczają daty istnienia pism ?New Europę" (1940-1945) i ?The Central European Federa-list" (1953-1971), na łamach których dyskutowano o kształcie federacji środkowo-wschodnioeuropejskiej, widzianej jako część przyszłej Unii Europejskiej. Brali w tej dyskusji udział dyplomaci, politycy, intelektualiści i poeci - postaci tej miary co Oskar Halecki czy Kazimierz Wierzyński. Przez trzy dekady było to możliwe dzięki gościnności Stanów Zjednoczonych, które - nie zawsze oficjalnie - dawały tym dowód, że równie mocno jak rzesza emigrantów popierają ideę zjednoczonej i wolnej Europy. Autor książki w trakcie wieloletniej kwerendy zgromadził ogromny i bardzo różnorodny materiał źródłowy (relacje, listy, archiwalia etc.), dokumentując wpływ polskich emigrantów na politykę amerykańską i opisując projekty przygotowywane z nadzieją, że uda się je wprowadzić w życie.

Książki kupowane lub oglądane razem z pozycją "Trzecia Europa Polska myśl federalistyczna w Stanach Zjednoczonych 1940-1971 t.65":

  • Polska i Europa w średniowieczu Przemiany strukturalne

    37.00 zł Od wyobrażeń aniołów w traktacie Pseudo?Dionizego Areopagity, poprzez miejsca kultu pogańskiego w ...

  • Trzecia strona medalu Dariusz Baliszewski

    31.00 zł Kolejna książka najbardziej znanego popularyzatora polskiej historii, Dariusza Baliszewskiego, to ...

  • Trzecia Rzesza Martin Kitchen

    49.00 zł Dwanaście lat Trzeciej Rzeszy położyło się głębokim cieniem na dziejach ubiegłego stulecia i ...

  • Polska myśl polityczna 1939-1945 Kazimierz Przybysz

    32.00 zł Omawiając polską myśl polityczną owych lat, autor zwrócił uwagę przede wszystkim na następujące ...

  • Solidarność. Kroniki sierpniowe praca zbiorowa

    31.00 zł "Po sierpniu '80 już nic nie było takie samo. Zmieniliśmy się my, Polacy. Zmienił się nasz kraj. W ...

  • Auschwitz i Jerozolima Piotr (red.) Weiser

    37.00 zł Filozofowie - powiadał Fackenheim - traktują Zagładę lekceważąco. Przykładają do niej ...

  • Stefan Batory Jerzy Besala

    49.00 zł Biografia Stefana Batorego autorstwa Jerzego Besali ukazuje postać jednego z pierwszych władców ...

  • Historia państw świata w XX i XXI wieku. Kuba Marcin Gawryck, Natalia Bloch

    41.00 zł Książkę "Historia najnowsza Kuby" przygotowała para autorów: politolog dr hab. Marcin Gawrycki i ...







Newsletter
  
 

 

Regiony: Polska-Europa-Świat

Alicja Stępień-Kuczyńska

39.00 zł"Przekazujemy Państwu książkę, która podejmuje problematykę regionów w kilku wymiarach: ...

 

Europa i Polska na przełomie XX i XXI wieku

28.00 zł

Refleksja nad miejscem Europy i Polski na przełomie XX i XXI wieku to problem niezwykle istotny i ...




przejdź do: treści | menu | menu koszyka | wyszukiwarki

Moja torba
Książki:
brak
Wartość:
0 zł
Dopuszczalne formy płatności: MasterCard, Visa, Ecard


Pętla Czasu

Trzecia Europa Polska myśl federalistyczna w Stanach Zjednoczonych 1940-1971 t.65, Łukasiewicz Sławomir - księgarnia PętlaCzasu.pl