Szukasz sposobu na piękne i gęste włosy? Ważna jest nie tylko ich odpowiednia pielęgnacja – kluczem do sukcesu jest zadbanie od wewnątrz o ich zdrowy i silny wygląd. Aby to zrobić, warto wzbogacić swoją zdrową dietę w cenne aminokwasy, które odgrywają dużą rolę w produkcji keratyny – podstawowego budulca włosów. Jednym z nich jest L-cysteina. Co warto wiedzieć o jej działaniu i suplementacji?

 1. Czym jest L-cysteina?
 2. Właściwości L-cysteiny
 3. Jakich efektów można się spodziewać po L-cysteinie?
 4. Wskazania do stosowania L-cysteiny
 5. Jak suplementować L-cysteinę?

Czym jest L-cysteina?

L-cysteina (https://www.sklepzycia.pl/l-cysteina) to aminokwas zaliczany do grupy substancji endogennych – oznacza to, że organizm jest w stanie go samodzielnie wytwarzać. Mimo to często zdarzają się jego niedobory – na przykład spowodowane deficytem niektórych witamin lub procesami starzenia.

Aminokwas ten ma znaczący wpływ na prawidłowe działanie wielu procesów w organizmie oraz odpowiada za kondycję włosów, paznokci oraz skóry.

Właściwości L-cysteiny

L-cysteina bierze udział w:

 • syntezie kolagenu, który w dużej mierze odpowiada za dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci
 • budowie przeciwutleniaczy, między innymi glutationu, który zwalcza wolne rodniki i działa przeciwutleniająco, przyczyniając się do zachowania młodego wyglądu
 • produkcji ważnych białek i hormonów
 • wzmacnianiu odporności
 • procesach detoksykacji organizmu

Ponadto jest jednym z elementów, które biorą udział w powstawaniu keratyny. Wykazuje też działanie antyalergiczne oraz łagodzi objawy alergii – takie jak świąd skóry, wysypki lub stany zapalne. Dba więc nie tylko o same włosy, ale też ma pozytywny wpływ na skórę głowy.

L-cysteina, chociaż odpowiedzialna jest za poprawę urody, pozytywnie wpływa na wiele innych procesów życiowych. Pozwala zachować odpowiedni poziom glukozy we krwi. Wykazuje zbawienne działanie na żołądek, jelita i wątrobę. Wpływa na kondycję żył i stawów. Może być pomocna w leczeniu niepłodności u mężczyzn.

Jakich efektów można się spodziewać po L-cysteinie?

Najlepszych efektów można się spodziewać, dostarczając L-cysteinę do komórek mieszków włosowych – na przykład za pomocą suplementów. Wtedy kondycja kosmyków ulega znacznej poprawie w krótkim czasie. Między innymi:

 • Zostaje ograniczone wypadanie włosów, a same cebulki włosowe są pobudzone do wzrostu.
 • Włosy stają się bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, między innymi kosmetyków lub warunków atmosferycznych.
 • Kosmyki stają się wzmocnione i zregenerowane – w rezultacie są grubsze i mocniejsze, a fryzura nabiera objętości.
 • Łuski włosów zostają zamknięte, a włosy wygładzone. Odzyskują blask, są miękkie i bardziej sprężyste.

Wskazania do stosowania L-cysteiny

Twoja włosy są suche i łamliwe? Wypadają oraz są podatne na działanie czynników zewnętrznych? Często poddajesz się zabiegom stylizacyjnym – na przykład farbowaniu lub prostowaniu włosów? Suplementacja L-cysteiną może okazać się odpowiedzią na Twoje problemy.

Wskazaniem do jej stosowania są zniszczone, cienki i łamliwe włosy o dużej porowatości oraz z rozdwajającymi się końcówkami. Jeżeli stan taki wynika z niedoboru L-cysteiny, żadne zabiegi pielęgnacyjne nie przyniosą pożądanych korzyści. Dzięki temu, że aminokwas ten odgrywa ważną rolę w produkcji keratyny, jest w stanie skutecznie poprawić kondycję włosów, a efekty będą utrzymywać się przez długi czas. Ze względu na swoje właściwości detoksykujące L-cysteina jest odpowiednia dla osób narażonych na kontakt z różnymi toksynami.

Warto pamiętać, że nadmiar L-cysteiny może powodować niepożądane skutki uboczne, dlatego nie poleca się jej suplementacji, jeżeli niema ku temu wskazań. Produkt nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią bez konsultacji z lekarzem.

Jak suplementować L-cysteinę?

Najprostszym sposobem na uzupełnienie poziomu L-cysteiny, a tym samym poprawę kondycji włosów, jest suplementacja tym składnikiem.

Na rynku dostępne są różne preparaty bogate w ten aminokwas. Jednym z najpraktyczniejszych rozwiązań są tabletki lub kapsułki. Zalecane spożycie wynosi od 50 do 500 mg na dobę. W zależności od stężenia substancji aktywnej, dobiera się właściwą dawkę suplementu. Najlepiej spożywać go około pół godziny przed posiłkiem popijając dużą ilością wody.

Warto pamiętać, że efektywność L-cysteiny mogą podnosić inne składniki – na przykład witamina C oraz witaminy z grupy B (szczególnie witamina B12, B6 oraz kwas foliowy).

Aby uzyskać pożądane efekty oraz zadbać o bezpieczną suplementację L-cysteiną warto stawiać tylko na sprawdzone produkty, pochodzące z pewnych źródeł. Takie suplementy możemy znaleźć w sklepie internetowym SklepZycia.pl – https://www.sklepzycia.pl/. Dostępne preparaty wolne są od substancji, które mogłyby powodować reakcje alergiczną – na przykład od glutenu, laktozy oraz soi. Są także wegańskie oraz niemodyfikowane genetycznie.

L-cysteina to cenny składnik, który bezpośrednio wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci. Jej rozsądna suplementacja ma pozytywy wpływ na organizm i przyczynia się do miękkich, silnych oraz gęstych włosów.