Sprzątanie balkonu to w trakcie sezonu równie ważna czynność, jak dbanie o porządek innych części mieszkania. Najważniejsze jest oczywiście sprzątanie podłogi, niezależnie od tego, czy są to płytki, gres, czy specjalna balkonowa biodegradowalna wykładzina z PCV. Nie wolno jednak zapominać o meblach balkonowych i regularnym praniu balkonowych poduszek, hamaków i innych akcesoriów.

Jaka podłoga na balkon?

Podłoga na balkon powinna być przede wszystkim jak najbardziej spójna z aranżacją pozostałych części mieszkania. Drewniana podłoga lub płytki balkonowe to dwie najczęściej wybierane opcje. Niezależnie od materiału powinna być ona trwała, odporna na warunki atmosferyczne oraz wytrzymała. Dobrze, aby również nie nagrzewała się zbytnio od słońca.

Powinna również być łatwa do sprzątania, ponieważ wbrew pozorom w sezonie wiosenno-letnim taras brudzi się wyjątkowo szybko. Osadza się na nim kurz, tłuste zabrudzenia od grilla, różnego rodzaju pyłki, nie można zapominać także o ptasich odchodach. Z tego też powodu balkon należy sprzątać przynajmniej raz na dwa tygodnie, najlepiej jest to robić zaś raz w tygodniu.

Od czego zacząć sprzątanie balkonu?

Sprzątanie balkonu należy rozpocząć od usunięcia wszystkich znajdujących się na nim przedmiotów, mebli, akcesoriów. Przy okazji od razu można wyrzucić te, które są niepotrzebne lub odłożyć na miejsce te, które nie powinny leżeć na balkonie. Chodzi przede wszystkim o to, aby ułatwić sobie czyszczenie podłogi. W sprzątaniu balkonów dobrze sprawdzają się odkurzacze pionowe, natomiast trzeba pamiętać, że przed ich użyciem z balkonu należy usunąć ewentualne liście, gałązki, ptasie odchody. Ryzykowne jest również odkurzanie balkonu, jeśli zgromadziło się na nim dużo piasku. W takiej sytuacji lepiej najpierw dokładnie go zamieść. Po odkurzaniu należy umyć balkon lub sięgnąć po nakładkę z wodą, która umożliwia sprzątanie na mokro z pomocą odkurzacza. Sprzątanie powinno się odbywać najwyższych partii balkonu do najniższych tak, aby wszystkie zanieczyszczenia spadły na podłogę. Nie można zapominać również o barierkach, jeśli takie na balkonie się znajdują. Tutaj idealnie sprawdzi się myjka pracująca pod ciśnieniem lub ściereczka z silnym detergentem.

Jak dbać o meble balkonowe?

Sprzątanie balkonu nie powinno ograniczać się wyłącznie do umycia podłogi i barierek. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na meble i inne akcesoria. Wszelkiego rodzaju poduchy, pokrowce i innego tego typu dodatki należy regularnie prać, ponieważ błyskawicznie gromadzi się na nich brud z powietrza. Stoliki i krzesła należy regularnie przecierać. Jeśli ktoś dysponuje drewnianymi meblami, przed rozpoczęciem sezonu powinien pamiętać o ich impregnacji, która sprawi, że będą bardziej odporne tak na deszcz, jak i silne słońce. Z tego samego powodu do wycierania innego rodzaju mebli nie warto stosować zbyt silnych detergentów, ponieważ w połączeniu z działaniem promieni słonecznych, mogą one przyczynić się do uszkodzenia materiału.