Co do zasady jogging jest bardzo podobny do biegania. Są to jednak inne sporty i nie powinno się tych pojęć używać zamiennie. W joggingu chodzi o ciągły ruch, poprawę ogólnej sprawności i kontakt z naturą, podczas gdy bieganie zazwyczaj nastawione jest na poprawę własnych osiągów.

Jaki sprzęt do joggingu?

Jeśli nigdy wcześniej nie uprawialiśmy joggingu to w pierwszej kolejności musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Generalnie tak samo jak w przypadku biegania nie potrzeba tutaj specjalistycznego sprzętu. Jednak zakup odpowiedniego obuwia oraz odzieży i bielizny termoaktywnej pozwoli na zwiększenie komfortu i uniknięcie kontuzji.

Jogging od czego zacząć?

Od początku podczas treningów należy sobie postawić realne cele. Osoby które wcześniej nie miały do czynienia ze sportem lub miały długą przerwę powinny zacząć od marszobiegów. W zależności od poziomu zaawansowania można biec przez 30 sekund, a następnie 30 sekund maszerować. Po kilku tygodniach treningów czas marszu można zmniejszyć do 15 sekund by ostatecznie przejść do samego biegu. Przed biegiem należy pamiętać o rozgrzewce. Rozpoczęcie biegu z dużą prędkością gdy mięśnie i stawy nie są rozgrzane może prowadzić do kontuzji.

Jak wykonać rozgrzewkę przed joggingiem?

W pierwszej kolejności należy rozruszać stawy skokowe z celu uniknięcia ich kontuzji. Dobrym sposobem jest chwila szybkiego marszu. Następnie wykonujemy ćwiczenie polegające na ruszaniu stopami przypominającym zgniatanie elementu leżącego na ziemi. W następnej kolejności można wykonać kilka pajacyków lub podskoków. Ostatnim etapem rozgrzewki powinien być spokojny bieg z narastającą prędkością trwający około 5-10 minut. Po tym etapie można zatrzymać się i wykonać podstawowe ćwiczenia rozciągające.

Jakie buty do joggingu?

Buty do biegania męskie będą różnić się od butów damskich. Należy wybrać model dopasowany do płci ponieważ nawet buty o tym samym rozmiarze będą posiadały inną konstrukcję i poziom amortyzacji. Obuwie należy również dobrać do terenu w którym będziemy biegać. Jeśli główną nawierzchnią będzie asfalt należy postawić na buty z grubszą warstwą amortyzującą. Pozwoli to na uniknięcie kontuzji kolan, ale również zmniejszy obciążenie kręgosłupa. Jeśli jogging będziemy uprawiać głównie w lasach i parkach należy postawić na buty o większej stabilizacji. W tych miejscach ścieżki często są nieutwardzone i znajdują się na nich korzenie i kamienie. Mogą one doprowadzić do skręcenia kostki.

Jak zwiększyć efektywność joggingu?

Jeśli chcemy podczas joggingu zwiększyć ilość spalanych kalorii warto do treningu wpleść elementy interwałów. Można je wykonywać poprzez stosowanie naprzemiennie elementów szybkiego i wolnego biegu. Inną metoda jest wykonywanie podbiegów. Należy znaleźć wzniesienie o długości 100-200 metrów. Po wykonaniu solidnej rozgrzewki wykonujemy na nim od 5 do 10 podbiegów w tempie wybiegania. Pozwoli to na wzmocnienie mięśni nóg jak i całego korpusu. Dodatkowo trening interwałowy podnosi metabolizm organizmu. Dzięki temu kalorie będą spalane nawet 48h po zakończeniu treningu.