Przedtreningówki – czy warto z nich korzystać?

Prowadzenie zdrowego stylu życia wymaga stosowania zbilansowanej diety, ale i ćwiczeń. A jeżeli do ćwiczeń podochodzicie na poważnie i dodatkowo zależy Wam na uzyskaniu najlepszych rezultatów, to konieczne może być zażywanie odżywek przedtreningowych. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej. Jakie przedtreningówki zasługują na szczególne uznanie?

Przedtreningówki – czym są odżywki pre workout?

Wiele słyszy się o tym, że aby uzyskać najlepsze efekty ćwiczeń, konieczne jest stosowanie odżywek. Ale zażywanie suplementacji przed treningiem także wydaje się niezbędne. Czym więc są przedtreningówki? To tak naprawdę nic innego jak odżywki, które zawierają składniki mające na celu pobudzenie organizmu do bardziej wytężonej pracy. Dzięki zastosowaniu odpowiednio skomponowanych składników podnoszą wydolność, ale i wytrzymałość, a także usuwają zmęczenie. Substancje stymulują więc układ nerwowy. Ich zażywanie wskazane jest jak sama nazwa wskazuje przed rozpoczęciem treningu czy ćwiczeń. Odżywki przedtreningowe, czyli pre workout sprawdzą się zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ćwiczeniami, jak i regularnie ćwiczących. Są również polecane dla tych, którzy pracują nad redukcją tkanki tłuszczowej.

Suplementy przedtreningowe – skład ma znaczenie

Odpowiednio dobrane przedtreningówka pozwalają na osiągnięcie najlepszych efektów. Dobór składników pozwala na szybsze spalanie tłuszczu ale też zbudowanie masy mięśniowej. Co więc powinno się znaleźć w suplementach przedtreningowych?

Na pewno bardzo ważny składnikiem jest kofeina. Działa ona na centralny układ nerwowy, dodając dużo energii. Sprawdzi się szczególnie dla osób ćwiczących sporty wytrzymałościowe. Pamiętajcie, aby jeszcze zwrócić uwagę na zawartość, bo w dawce powyżej 5 mg/kg masy ciała pobudza produkcję kwasów tłuszczowych.

Beta alanina – podstawowy składnik przedtreningówek

Z kolei beta alanina tworzy dwupeptyd karmazyny, a więc podwójny aminokwas białka, który wspomaga pracę mięśni i przy tym reguluje PH układu mięśniowego. Warto wiedzieć, że związek beta alaniny utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową i przez to zapobiega powstawaniu kwasu mlekowego, czyli po prostu zakwasów. Musimy jeszcze wspomnieć, że stosując beta alaninę, można liczyć na szybszą regenerację, zaś mięśnie są wzmocnione i bardziej wytrzymałe. Łatwo zauważyć, że beta alanina to podstawowy składnik większości przedtreningówek.

L-arginina – ją także zawierają odżywki przedtreningowe

L-arginina, L-tyrozyna, L-cytrulina te aminokwasy wpływają na wzrost uwalniania tlenku azotu, a przez to przyczyniające się do powstania pompy mięśniowej i łatwiejszej budowy masy mięśniowej, która jest najlepszym źródłem motywacji dla każdego ćwiczącego. Wtedy też mięśnia są bardziej widoczna i twarde. Oczywiście na uwagę zasługuje też jabłczan cytruliny, który jest połączeniem cytruliny oraz kwasu jabłkowego w jedną cząsteczkę. Pomimo że nie wchodzi w skład mięśni, to jego rola jest bardzo ważna, choćby w cyklu mocznikowym. Dzięki niemu możliwa jest neutralizacja amoniaku, który jest toksyczny. Wpływa też na rozszerzenie naczyń krwionośnych i przez to zapewnia szybszą regenerację, ale i odżywienia komórek ciała, a przy tym zwiększa motywację treningową.

Dodatek stanowią witaminy z grupy B

W składzie powinny znaleźć się też witaminy z grupy B, które kompleksowo wspierają organizm, dzięki czemu jest on lepiej przystosowany do wzmożonego wysiłku fizycznego. Witaminy z grupy B stanowiąc rzecz jasna dodatek przedtreningówki, jednak nie powinniśmy marginalizować ich znaczenia.

Jeżeli zastanawiacie się, czy przedtreningówki są bezpieczne, to odpowiedź brzmi „tak”, ale pamiętajcie, aby stosować się do zaleceń producenta.