Dzisiejszy rynek pracy oferuje bardzo wiele możliwości, zarówno jeśli chodzi o oferty dotyczące Polski, jak i innych krajów Unii Europejskiej. Oczywiście, ze względów finansowych i geograficznych, jednym z popularniejszych kierunków wyjazdów zarobkowych Polaków są Niemcy. Obecnie w tym kraju nieobsadzonych pozostaje około 800 tys. miejsc pracy, co jest wynikiem między innymi przechodzenia na emerytury licznych i bardzo liczebnych roczników powojennego wyżu demograficznego. To co może być kłopotem dla niemieckiej gospodarki, jest jednocześnie wielką szansą dla wszystkich poszukujących zatrudnienia. Gdzie jest najwięcej miejsc pracy i najlepsze warunki pracy oraz najwyższe płace?

Największe braki pracowników zaobserwować można w branży opieki osób starszych, gdzie już dzisiaj nieobsadzonych pozostaje 200 tys. miejsc pracy. Dzięki temu praca opiekunki w Niemczech staje się profesją, nie tylko coraz bardziej poważaną, ale i coraz lepiej opłacaną. Ile można zarobić? Opiekunka seniora w Niemczech, która korzysta z pośrednictwa firmy Veritas Opieka, może liczyć na średnie wynagrodzenie w kwocie około 1700 euro netto na miesiąc. Oprócz tego ma ona zapewnione darmowe zakwaterowanie oraz wyżywienie. Ich koszty ponosi senior lub jego rodzina. Ponadto Veritas Opieka oferuje swoim opiekunkom osób starszych bezpłatny transport na miejsce zatrudnienia oraz późniejszy powrót do kraju. Uruchomiona jest także specjalna całodobowa infolinia, gdzie opiekunka może uzyskać rady na przeróżne tematy związane z jej pracą oraz życiem w Niemczech.

Jakie wymagania stawiane są przed osobami chcącymi podjąć pracę opiekunki w Niemczech? Tak naprawdę najważniejsze są dwie kwestie, bez których trudno liczyć na powyższe warunki zatrudnienia. Po pierwsze, to oczywiście znajomość języka niemieckiego na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację z seniorem oraz jego rodziną. Druga sprawa, to posiadanie doświadczenia w opiece nad osobami starszymi, które zdobyliśmy albo podczas swojej wcześniejszej pracy zawodowej, albo podczas opieki nad rodziną, czy znajomymi. Czasami opiekunka dostaje do dyspozycji auto, co oczywiście oznacza konieczność posiadania prawa jazdy kategorii B. Oczywiście plusem będzie także umiejętność gotowania, pieczenia ciast, sprzątania, czy zajęcia się ogrodem. Więcej na ten temat przeczytasz na naszej stronie: Praca opiekunka Niemcy.