Poemat dygresyjny Juliusza Słowackiego

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Liczba stron:
464
Format:
0 mm
ISBN-13/EAN:
9788323126911
Rok wydania:
2011 r.
Realizacja:
2-5 dni + wysyłka
Cena: 68.00 zł

Poemat dygresyjny Juliusza Słowackiego,  2011 r. : Książka jest próbą wieloaspektowego opisania poematu dygresyjnego ? gatunku literackiego, którego mistrzem w polskiej literaturze był Juliusz Słowacki. W centrum zainteresowania autorów znalazły się zatem: "Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu" i "Beniowski". Te dwa arcydzieła są rozpatrywane w tomie w szerokich i różnorodnych perspektywach badawczych, od antycznych i staropolskich źródeł inspiracji, przez romantyczne konteksty i pokrewieństwa (Byron, Heine, Norwid), aż do współczesnej recepcji w twórczości Białoszewskiego i Konwickiego.
Intencją redaktorów książki było przygotowanie opracowania, które przybliżałoby badaczy do monograficznego ujęcia gatunku, przede wszystkim w postaci nadanej mu przez Juliusza Słowackiego. Monografia tak szczególnego zjawiska literackiego, jakim jest w kulturze polskiej poemat dygresyjny, zwłaszcza we współczesnej sytuacji badawczej, musi być stworzona przez wielu autorów: powinna być wieloaspektowa i interdyscyplinarna, napisana wieloma językami, powinna uruchamiać różne perspektywy badawcze i punkty widzenia.
Zgodnie z tym założeniem przedstawiamy prace autorów z wielu środowisk naukowych, prezentujących różnorodne stanowiska i pola badawcze. Tylko w ten sposób można odsłonić specyfikę tego niezwykłego gatunku literackiego.
Książka jest pokłosiem Roku Juliusza Słowackiego, poety wciąż budzącego emocje, wciąż jednego z najważniejszych polskich twórców, a także europejskich poetów romantycznych.

Książki kupowane lub oglądane razem z pozycją "Poemat dygresyjny Juliusza Słowackiego":







Newsletter
  
 

 

Dramat i teatr Juliusza Słowackiego Rekonesans

Magdalena Chacko

32.00 złW 1959 roku ukazał się poświęcony teatrowi romantycznemu monograficzny zeszyt "Pamiętnika ...

 

Rozhukany koń Esej o myśleniu J.Słowackiego

Ryszard Przybylski

38.00 zł

Słowacki śmiało wyprowadził własną myśl poza chrześcijaństwo, buszując wsród historycznych ...




przejdź do: treści | menu | menu koszyka | wyszukiwarki

Moja torba
Książki:
brak
Wartość:
0 zł
Dopuszczalne formy płatności: MasterCard, Visa, Ecard


Pętla Czasu

Poemat dygresyjny Juliusza Słowackiego, - księgarnia PętlaCzasu.pl