Pierwsze urodziny naszego dziecka to wyjątkowa uroczystość dla całej rodziny. W naszej kulturze przyjęło się organizowanie dość hucznych spotkań familijnych w związku z tą okazją. Obecnie trendy jednak ulegają zmianie. Urodziny częściej wyprawiane są poza domem, dba się o zapraszanie na nie dzieci, ilość rodziny ogranicza się do najbliższych osób, i coraz częściej pojawiają się na nich znajomi rodziców.

Rodzaj imprezy

To jak będą wyglądać urodziny naszego dziecka, zależy przede wszystkim od nas. Z pewnością te pierwsze, tym bardziej warto wyjątkowo uczcić. Zaplanujmy wcześniej, kogo zaprosimy i przygotujmy zaproszenia.

Tort

Jeśli mama lub babcia mają wyjątkowe zdolności cukiernicze, to jeden problem z głowy. Jeśli nie warto wyszukać w swojej okolicy cukiernię lub osobę, która zajmuje się hobbistycznie tortami. Niech wygląda tak, aby wzbudzić zainteresowanie malucha, najlepiej z elementami z ulubionej bajki.

Dekoracje

Wystarczy poszukać w sklepach internetowych. Możemy kupić dopasowane, niedrogie akcesoria, które w późniejszym okresie pomogą nam na zdjęciach rozpoznać, co to za uroczystość. Baloniki z oznaczeniem 1-roczku, korona, dekoracje stołu i wiele innych. Mamy możliwość stworzenia niepowtarzalnego klimatu.

Zabobony i wróżby

W dniu pierwszy urodzin tradycyjnie kładzie się przed dzieckiem kilka przedmiotów, które mają stanowić wróżbę dotyczącą jego przyszłości. W zależności od regionu kraju i rodziny mogą to być różne rzeczy. Najczęściej pojawia się różaniec, pieniądze, książka, mapa i wiele innych. Przedmioty podaje się na tacy, ten, który dziecko wybierze, ma symbolizować jego życie, np. pieniądze – bogaty biznesmen, różaniec – ksiądz/zakonnica.

Podziękowania dla gości

Przygotowanie podziękowań dla gości za przybycie jest stosunkowo nową modą. Może to być coś słodkiego, a może np. breloczek z przypiętym elementem podziękowania, np. w kształcie cyfry 1. To miły gest, który zostanie zapamiętany. Drobiazgi pozostawiamy przy każdym z talerzy lub rozdajemy wychodzącym gościom.

Prezenty

Warto przygotować listę prezentów. Zawrzyjmy w niej zabawki związane z tym, co dziecko lubi, jak i rzeczy, które będą nam jeszcze dla niego potrzebne. Zakres cenowy powinien być urozmaicony, tak aby każdy z gości mógł zdecydować się na coś w swoim zasięgu. Przed roczkiem z pewnością pojawią się pytania, co kupić. Warto się więc przygotować, aby nie dostać zbędnych przedmiotów, które jedynie będą zajmowały nam miejsce w domu.

Poćwicz dmuchanie

Warto na pewien czas przed urodzinami poćwiczyć z dzieckiem zdmuchiwanie świeczek. Będzie z pewnością niezwykle zadowolone, gdy uda mu się bezbłędnie pozbyć płomienia i otrzyma za to gromkie brawa.