Okap jest niezbędnym sprzętem w każdej współczesnej kuchni. Do niedawna wydawało się, że jego walory estetyczne nijak nie mogą wpisywać się w dopracowaną aranżację kuchni. Było to urządzenie, od którego oczekiwało się spełnienia odpowiednich funkcji i nic ponadto. Teraz – kiedy na wystrój kuchni zwraca się równie baczną uwagę, co w przypadku innych pomieszczeń – warto zdecydować się na estetyczny i stylowy okap. W poniższym artykule podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni okap kuchenny.

Okap kuchenny

1. Okap kuchenny – niezbędny sprzęt w każdej kuchni i synonim funkcjonalności
2. Okapy kuchenne w stylu retro – dopełnienie stylowej kuchni
3. Funkcjonalna kuchnia dzięki okapowi kuchennemu

Okap kuchenny – niezbędny sprzęt w każdej kuchni i synonim funkcjonalności

Chyba nie ma już osoby, która rozważałaby kupno okapu. Nabycie takiego urządzenia jest po prostu oczywiste. Okap kuchenny ma funkcje, bez których trudno wyobrazić sobie dziś nowoczesną, estetyczną i funkcjonalną kuchnię. Jego działanie polega na pochłanianiu wytwarzanych podczas gotowania zapachów, a także oparów i tłuszczu. Zapobiega to osadzaniu się warstwy lepkiego tłuszczu na meblach i ścianach.

Ponadto okap pełni również funkcję dekoracyjną, dopełniając aranżację. Należy zatem dobrać urządzenie tak, by pasowało do reszty wystroju i nie zaburzało jego koncepcji. Pod względem aranżacyjnym okap jest niezwykle specyficznym urządzeniem – powinien bowiem subtelnie dopełniać aranżację i harmonizować z resztą pomieszczenia, nie przytłaczając całości. Odpadają zatem wszelkie modele „starego typu”, których zadaniem było właściwie spełniać swoje przeznaczenie, a nie wyglądać.

Okapy kuchenne w stylu retro – dopełnienie stylowej kuchni

Okap kuchenny to sprzęt, który występuje w rozmaitych wariantach – od nowoczesnych, poprzez tradycyjne, aż po stylizowane na urządzenie retro. Podczas obmyślania koncepcji aranżacyjnej warto pomyśleć o urządzeniu kuchni właśnie w stylu retro. Wbrew pozorom jest to niezwykle ponadczasowy trend. Oferowane przez producentów urządzenia w stylu retro odznaczają się bowiem estetycznym designem, a zastosowane materiały nadają im nowoczesnego sznytu. Co ciekawe – okapy kuchenne w stylu retro występują w różnych kolorach, co sprawia, że można dopasować je idealnie do swojej kuchni. Takie urządzenie będzie dopełnieniem kompozycji aranżacyjnej wraz z innymi elementami, utrzymanymi w tym samym stylu i kolorystyce, na przykład: stylizowanymi płytami grzewczymi, piekarnikami, ekspresami do kawy i czajnikami.

Okapy kuchenne

Funkcjonalna kuchnia dzięki okapowi kuchennemu

Podczas dokonywania wyboru odpowiedniego okapu należy również zwrócić uwagę na jakość sprzętu oraz użyte do produkcji materiały. Trzeba bowiem pamiętać, że okap to sprzęt, który pozostanie w kuchni przez co najmniej kilka lat. Parametrem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest wysoka klasa wydajności (A). Materiałem, który doskonale sprawdza się w przypadku tego typu sprzętów, jest natomiast stal szczotkowana – surowiec odporny na uszkodzenia mechaniczne, zarysowanie i zniszczenia. Okapy powinny być również wyposażone w filtry: węglowe oraz stalowe, które w razie potrzeby można bez obaw umyć w zmywarce. Przydatną funkcjonalnością jest możliwość ustawienia różnych trybów prędkości wentylatora – na przykład w zależności od natężenia zapachów czy oparów w kuchni. Dla najbardziej wymagających użytkowników ciekawym – a zarazem przydatnym – gadżetem będzie pilot do okapu. Umożliwi to sterowanie okapem kuchennym z każdego miejsca w kuchni bądź nawet z jadalni.