Nie ma chyba kobiety, która choć raz nie próbowałaby jakiejkolwiek diety odchudzającej. Z różnym skutkiem – gdyż bardzo często brak efektów zniechęca nas do kontynuowania odchudzania. Kolejnym powodem, dla którego porzucamy dietę odchudzającą jest stale towarzyszące uczucie zmęczenia, a także pogorszenie kondycji skóry, włosów i paznokci. A przyczyna tych problemów może być bardzo prozaiczna – niedobory witamin. Jeśli wraz z podjęciem decyzji o odchudzaniu zadbasz o suplementację najbardziej potrzebnych Ci witamin – zyskasz podwójnie. Możesz w ten sposób usprawnić proces odchudzania oraz zapobiec niedoborom pokarmowym.

Witaminy wspierające proces odchudzania

Podczas odchudzania nasza dieta znacząco się zmienia. Poza obniżeniem jej kaloryczności, eliminujemy z diety wiele produktów spożywczych. Oczywiście dotyczy to głównie produktów niezdrowych, żywności przetworzonej, słodyczy czy fast foodów. Jednak niekiedy diety odchudzające eliminują także zdrowe, wartościowe produkty. Wystarczy wspomnieć chociażby dietę bezglutenową, która zabrania spożywania większości produktów zbożowych, prowadząc do niedoborów witamin z grupy B. Z kolei dieta eliminująca spożycie owoców może przyczynić się do zbyt niskiej podaży witaminy C naturalnej.

Kolejnym czynnikiem ryzyka niedoborów witamin jest to, że po prostu jemy mniej – stąd spożycie mięs, ryb, warzyw czy nabiału jest mniejsze od przeciętnej. Wiele osób na diecie odchudzającej włącza także regularną aktywność fizyczną, a to zwiększa zapotrzebowanie na wiele witamin i minerałów. Nierzadką praktyką jest także stosowanie leków moczopędnych czy przeczyszczających, które mają przyspieszyć redukcję masy ciała.

Ostatecznym efektem może być niedobór witamin, spowolnienie metabolizmu, pogorszenie samopoczucia i osłabienie. Niedobory witamin z grupy B mogą spowolnić metabolizm, doprowadzić do rozwoju anemii, przyczynić się do licznych zaburzeń ze strony układu nerwowego. Zbyt niska podaż witaminy C naturalnej może osłabić kości i stawy, przyczynić się do utraty jędrności skóry oraz zwiększyć podatność na infekcje. Ponadto witamina C usprawnia proces spalania tkanki tłuszczowej, jeśli zatem będzie jej za mało – odchudzanie może być mniej efektywne. Także witamina D, której głównym źródłem jest synteza skórna pod wpływem promieni słonecznych, może przyczynić się do usprawnienia procesu redukcji tkanki tłuszczowej.

Jak zapobiegać niedoborom witamin w czasie odchudzania?

Oczywistą kwestią jest, że najważniejszym źródłem witamin jest dieta. Nie mając jednak pewności, czy jest ona zbilansowana w odpowiedni sposób – a podczas odchudzania takie wątpliwości są zasadne – warto uzupełnić dietę suplementami. Nie wystarczy jednak sięgnąć po jakikolwiek suplement – taki przypadkowy wybór wiąże się często z suplementacją mało skuteczną, a niekiedy nawet szkodliwą dla zdrowia. Jeśli bowiem zdecydujesz się na witaminy syntetycznego pochodzenia, które występują w suplementach diety wraz z licznymi chemicznymi dodatkami, takimi jak konserwanty czy stabilizatory – witaminy mogą wchłonąć się w niewielkim stopniu. A Ty przypłacić możesz stosowanie suplementów diety wątpliwej jakości alergiami czy podrażnieniami przewodu pokarmowego. Jakie suplementy diety są zatem najlepsze?

Odchudzając się, jesteśmy szczególnie narażeni na niedobory pokarmowe, musimy mieć zatem pewność, że zażyte witaminy przyswoją się niemal w całości z przewodu pokarmowego. Poszukiwać należy suplementów diety jakości premium. Co to oznacza? Mowa o składzie clean label, a zatem całkowicie wolnym od syntetycznych dodatków (tak jak w preparatach marki Cheers). Mowa o naturalnym pochodzeniu witamin – przykładowo witamina C naturalna, której źródłem w suplemencie są ekstrakty z aceroli i dzikiej róży przyswaja się niemal w 100%. Dodatkowo ekstrakty roślinne stanowią źródło cennych bioflawonoidów i innych utleniaczy, które zwiększają skuteczność suplementacji. Dobrze ponadto, gdy suplementy diety zawierają wysokie dawki witamin. Z takim wsparciem odchudzanie stanie się przyjemnością – i zakończy się sukcesem.