Odwodnienie może zdarzyć się w związku z infekcją, albo po prostu w upalny dzień. Nie należy do jednak bagatelizować, ponieważ jest ono niebezpieczne dla życia.

Przyczyny odwodnienia
Odwodnienie często zdarza się przy okazji infekcji takich jak grypa żołądkowa czy w czasie zatruć pokarmowych. W szczególny sposób narażone są dzieci. Szczególnie uważać trzeba na niemowlęta, które przecież nie dadzą nam znać, że chce im się pić. Długotrwała biegunka, wymioty u dzieci – to te czynniki prowadzą bezpośrednio do odwodnienia. Poziom płynów w organizmie może też gwałtownie spaść po intensywnym wysiłku fizycznym. Dlatego też, na przykład uprawiając sport koniecznie należy pić wodę lub napoje izotoniczne, wzbogacone o mikroelementy. Odwodnienie może zdarzyć się także w czasie dużych upałów, po dniu spędzonym na słońcu. W lecie trzeba znacznie częściej uzupełniać płyny niż zazwyczaj.

Objawy odwodnienia
Objawy odwodnienia nasilają się w zależności od stopnia odwodnienia. Następuje spadek masy ciała, związany z utratą wody. W przypadku dzieci warto obserwować ich ogólne samopoczucie. Najpierw maluch jest niespokojny, płaczliwy, jeśli jednak odwodnienie postępuje, staje się senny, nawet nieprzytomny. Coraz bardziej zapadnięte stają się oczy, przestają być wydzielane łzy, język i jama ustna są bardzo suche. Odwodniona osoba najpierw pije łapczywie, później – wręcz przeciwnie, nie przyjmuje płynów. Wykonać można też prosty test. Jeśli uciśniemy płytkę paznokcia, zbieleje ona na moment, by wrócić do swojej barwy od razu po ustąpieniu ucisku. Jeśli natomiast trwa to dłużej niż 1,5 – 2 sekund, możemy stwierdzić odwodnienie.

Leczenie
Pierwszym odruchem, kiedy stwierdzamy odwodnienie powinno być podanie płynów. W zatruciach pokarmowych i tak zwanej „jelitówce” chorego powinno się nawadniać pomału, nawet po łyżeczce wody, tak aby nie spowodować dalszych sensacji żołądkowych. Jeśli jednak nie jest to możliwe, na przykład z powodu ciągłych wymiotów, może być konieczne podłączenie kroplówki. Dobrym rozwiązaniem jest kupno w aptece elektrolitów, takich jak Orsalit. Są one wzbogacone o mikroelementy, które wraz z wodą uciekają z organizmu. Niedobór sodu czy potasu może prowadzić do dalszych komplikacji.
Jeśli stopień odwodnienia jest wysoki, konieczna będzie konsultacja lekarska, szczególnie w przypadku dzieci.