Nietrzymanie moczu to schorzenie, które czasami wymaga leczenia farmakologicznego. Jednakże najczęściej najbardziej skuteczne są domowe sposoby. Trzeba tylko pamiętać o regularności i uzbroić się w cierpliwość, ponieważ efekty mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach. Poznaj najlepsze sposoby na nietrzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu – domowe sposoby i ćwiczenia

Jeśli doświadczasz nietrzymania moczu, nawet w stopniu kropelkowym, nie wstydź się iść do lekarza. Dopiero po konsultacji lekarskiej i zrobieniu podstawowych badań można ustalić przyczynę nietrzymania moczu. W niektórych przypadkach specjalista może zalecić leki czy różnego rodzaju zabiegi na mięśnie pochwy, jednakże najczęstszym zaleceniem są właśnie ćwiczenia mięśni dna miednicy.

Ćwiczenia te nie są trudne i może je wykonywać nawet osoba starsza. Nie mają nic wspólnego z gimnastyką ani nie wymagają chodzenia na siłownię. Nie trzeba nawet przebierać się w strój gimnastyczny, ćwiczenia dna miednicy można wykonywać w każdej chwili. Zajmują tylko kilka minut i polegają na miarowym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni Kegla – tych samych, którymi można zatrzymać strumień moczu w trakcie wizyty w toalecie. Ćwiczenia należy powtarzać 2-3 razy dziennie, najlepiej w seriach po kilka razy.

Zmiany w diecie a nietrzymanie moczu

Kiedy pojawia się nietrzymanie moczu, domowe sposoby mogą znacznie zmniejszyć uciążliwość problemu. Jednym z nich jest odpowiednia dieta. I chociaż tak naprawdę nie ma żadnego wpływu na przebieg choroby i nie pomoże w jej wyleczeniu, może znacznie poprawić komfort życia pacjenta.

Zmiany w jadłospisie mają spowodować, że kontrola nad pęcherzem będzie większa, a wycieki będą zdarzały się rzadziej. Przede wszystkim należy całkowicie odstawić alkohol i kawę, ponieważ mogą one działać pobudzająco i moczopędnie. Należy także zastanowić się nad stosowaniem naparów z ziół, które pobudzają pracę układu moczowego, a najlepiej skonsultować się co do nich z lekarzem. Co ciekawe, na cenzurowanym znajdują się także cytrusy – ich spożywanie może być szkodliwe, ponieważ działają drażniąco na cewkę moczową. Warto zrezygnować także ze świeżo wyciskanego soku.

Domowe sposoby na dyskrecję

Wiele osób doświadczających nietrzymania moczu obawia się, że ich problem wyjdzie na jaw, na przykład poprzez odznaczające się pod ubraniem produkty chłonne lub z powodu nieprzyjemnego zapachu. A tego można naprawdę uniknąć!

Domowe sposoby na zwiększenie dyskrecji to przede wszystkim dbanie o higienę. Częste podmywanie się, a w razie potrzeby – używanie nawilżanych chusteczek do higieny intymnej pomoże odzyskać poczucie komfortu i pewności. Na dodatek warto zastanowić się nad rodzajem stosowanych produktów chłonnych. Na rynku dostępne są majtki wykonane z cienkiego materiału. Są tak samo niewidoczne jak standardowa bielizna, a dzięki wkładom o podwyższonej chłonności skutecznie pochłaniają wilgoć i izolują ją od skóry.

Picie wody a nietrzymanie moczu

Wiele osób zmagających się z nietrzymaniem moczu niechętnie pije wodę, a w czasie wyjść poza domem w ogóle tego unika. Okazuje się, że to błąd. Mocz i tak będzie produkowany przez nasz organizm, ale jeśli nie dostarczymy nerkom odpowiedniej ilości wody, będzie gęsty, co sprawi, że będzie miał silniejszy zapach.

Wypijanie 1,5 l wody dziennie pomoże go rozwodnić na tyle, że zapach w czasie wycieku będzie po prostu minimalny. Na dodatek regularne picie wody małymi łykami gwarantuje odpowiednią pracę nerek i sprawia, że cały organizm lepiej funkcjonuje.