Ekologiczne kosmetyki z naturalnym i prostym składem robią furorę na rynku produktów służących do pielęgnacji ciała i włosów. Czemu tak się dzieje? Co powoduje to, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni sięgają po nie coraz częściej?

Kosmetyki z dobrym składem

Powyższe określenie jest często słyszane w odpowiedzi na pytanie co skłoniło daną osobę do zakupu naturalnego kosmetyku. Co jednak kryje się za tym szerokim pojęciem? Są to zazwyczaj produkty, których mikstura powstała wyłącznie z wykorzystaniem naturalnych składników. Skład na tylnej etykiecie opakowania produktu jest krótki i zazwyczaj nie zawiera parabenów, SLS i innych chemicznych substancji, które są często dodawane do powszechnie stosowanych kosmetyków. Podczas wyboru kosmetyku roślinnego warto jednak wziąć pod uwagę, że istnieje zasadnicza różnica między pojęciem naturalny a organiczny. Chociaż oba rodzaje są szczególnie polecane do pielęgnacji ciała i włosów, skład kosmetyków organicznych pochodzi wyłącznie z upraw ekologicznych, które zostały opatrzone odpowiednim certyfikatem. Aby takie odznaczenie otrzymać, trzeba spełnić szereg restrykcyjnych wymagań dotyczących stosowania nawozów i szczególnej – zgodnej z naturą pielęgnacji upraw.

Dla kogo są przeznaczone kosmetyki naturalne?

Kosmetyki z naturalnym składem są przeznaczone do stosowania zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn – zazwyczaj producenci oferują kosmetyki uniwersalne. Wyjątek stanowią produkty pochodzenia naturalnego dla dzieci i niemowląt, jednakże, z uwagi na wyśmienity skład eko kosmetyków, prawdopodobnie większość z dostępnych na rynku tego typu produktów może być stosowane także dla delikatnej skóry dziecka.

Wszechstronne zastosowanie

Kosmetyki naturalne zawierają często w swoim składzie różnego rodzaju olejki, roślinne masła i hydrolaty – dzięki temu jeden produkt może być przeznaczony tak naprawdę zarówno do pielęgnacji i oczyszczania włosów, jak i twarzy i ciała. Naturalne oczyszczanie włosów – dobrej jakości kosmetykami z dobrym, roślinnym składem, sprawi, że uwolnią się od przeciążenia zanieczyszczeniami chemicznymi, wynikającymi z częstego stosowania pianek, lakierów i innych preparatów do modelowania włosów. Skóra głowy będzie zadbana, a włosy sprawią wrażenie lżejszych i zdrowszych. W zależności od rodzaju włosów producenci specjalnie dobierają odpowiednie składniki. Seria produktów marki Klorane to naturalne szampony i odżywki, a także specjalistyczne produkty o zastosowaniu specjalnym, przeznaczone do kuracji skóry głowy i przeciwdziałające wypadaniu włosów. Kolejną marką godną uwagi, która oferuje wyłącznie kosmetyki z prosty, naturalnym składem to Dr. Feelgood. Ta niedroga a dobra marka, oferuje szeroką gamę kosmetyków do pielęgnacji ciała. Jednym z wszechstronnych preparatów, którego nie powinno zabraknąć w żadnej łazience jest masło shea, którego odżywcze działanie jest znane chyba wszystkim osobom zainteresowanym naturalną pielęgnacją.

Niestety często w stacjonarnych sklepach jest dostępny jedynie wąski asortyment tego typu kosmetyków, zawsze warto poszukać w sklepach internetowych (na przykład na stronie iperfumy) – zazwyczaj posiadają naprawdę bardzo dużą gamę eko produktów – większą i ciekawszą niż w marketach i drogeriach.

Efekty

Eko produkty są mniej uczulające i delikatniejsze, nie oznacza to jednak, że są mniej skuteczne. Składniki aktywne zawarte w wyciągach roślinnych, mają zazwyczaj silniejsze i bardziej widocznie działanie. Niemniej jednak tak jak każde inne – mogą wywołać reakcję alergiczną, ale kolejnym plusem jest w tej sytuacji krótki skład kosmetyku. Łatwiej jest dociec co ewentualne podrażnienie wywołało.

Kosmetyki pochodzenia naturalnego są chyba najlepszym wyborem na rynku. Mają dobry skład, są wysoce skuteczne i produkowane w zgodzie z naturą. Ich wszechstronne zastosowanie i uniwersalność czyni je produktem must have podczas każdej kąpieli  i po niej także.