Przewiduje się, że w Polsce uzależnionych od różnych substancji jest nawet kilka milionów osób. Najczęściej jest to nikotyna oraz alkohol, ale stale pojawiają się coraz to nowe uzależnienia. Mogą one dotyczyć narkotyków, hazardu, seksu, a nawet Internetu. Bardzo niebezpieczne ze względu na zdrowie psychiczne i fizyczne muszą podlegać jak najszybszemu leczeniu. Jakie są najczęstsze uzależnienia w Polsce? 

Uzależnienie od nikotyny

Do regularnego korzystania z papierosów przyznaje się nawet 24% polskiego społeczeństwa. Większość z nich to osoby uzależnione. Wykształcona zależność od nikotyny silnie wpływa na układ nerwowy, gdzie łatwo o wystąpienie zespołu abstynencyjnego. Pomóc w rzuceniu pomagają środki dostępne bez recepty. Zamawiając Recigar z apteki internetowej, zastępuje się nikotynę środkiem o podobnych właściwościach, czyli cytyzyną. W ten sposób znacznie redukuje się stres, który pojawia się po odstawieniu papierosów. Innymi specyfikami, które mogą pomóc w rzuceniu nikotyny są:

  • plastry antynikotynowe
  • środki na bazie melasy i ziół, które minimalizują stres
  • gumy do życia z niewielką ilością nikotyny 

Konsekwencją palenia tytoniu mogą być różne choroby. Związane są one często z układem sercowo-naczyniowym, gdzie dochodzi do zawałów albo udarów mózgu. Pojawiają się też zachorowania na nowotwory złośliwe, które najczęściej atakują płuca, krtań, jamę ustną i trzustkę. Paląc wyroby nikotynowe zwiększa się szansa pojawienia niepłodności albo problemów z ciążą. Należy pamiętać o chorobach płuc w rodzaju POChP. 

Uzależnienie od alkoholu

Polska należy do krajów z największym średnim spożyciem alkoholu w całej Europie. Na jednego Polaka przypada rocznie około 10,4 litrów czystego etanolu. Badania pokazują, że najczęściej piją mężczyźni oraz osoby z większych miast (w Warszawie średnia wynosi ok. 13 litrów). Polacy najczęściej stawiają na piwo oraz wódkę. Picie alkoholu nie tylko wpływa na zdrowie spożywających, ale również rozwój ich dzieci. Badania pokazują, że nawet 1,5 miliona młodych osób padło ofiarą patologii, które wynikają z upijania. Często dochodzi do przemocy fizycznej. 

Alkohol bywa również źródłem wielu chorób, gdzie najbardziej narażona jest wątroba, układ sercowo-naczyniowy oraz trzustka. Skutkiem upicia są również urazy ciała, samobójstwa albo wypadki drogowe. Czasami jedyną drogą rzucenia alkoholizmu jest zapisanie się do grupy wsparcia. 

Uzależnienie od narkotyków

Corocznie zwiększa się liczba osób uzależnionych od narkotyków. W przedziale wiekowym 15-64 lata do ich stosowania przyznało się 4,7% polskiej populacji. Najczęściej z narkotyków korzysta młodzież, gdzie regularne stosowanie różnych środków odurzających deklaruje 10% osób. Najczęściej używana w Polsce jest marihuana (próbowało jej 10% społeczeństwa), a potem kokaina (0,4%) i amfetamina (0,3%). Niektóre narkotyki są znacznie bardziej niebezpieczne i uzależniające niż nikotyna albo alkohol. Środki w rodzaju heroiny powodują syndrom odstawienia już po pierwszym zażyciu. Powodują praktycznie wszystkie negatywne skutki dla organizmu. Rzucenie narkotyków bywa bardzo trudne i jest kwestią wielu długich i bolesnych lat walki z nałogiem.