W przebiegu różnych chorób nierzadko, aby  potrzebna jest szersza diagnostyka. Do rozpoznania wielu chorób i schorzeń niezwykle szybkim i przydatnym jest badanie USG. Czym jest badanie USG i kiedy się je stosuje?

USG – co to jest i na czym polega?

Badanie USG, inaczej ultrasonograficzne, jest diagnostycznym badaniem pozwalającym dokładnie ocenić narządy wewnętrzne. USG pozwala bliżej przyjrzeć się ich kształtowi i wielkości, stwierdzić stany patologiczne, obecność guzów lub zmian nowotworowych. Badanie USG jest także fundamentalnym badaniem stosowanym u pacjentek w ciąży. Badanie to, wykonuje lekarz z odpowiednią specjalizacją lub certyfikatem, m.in. w nowoczesnej przychodni Innova Med. Polega ono na przyłożeniu głowicy do powłoki ciała, która na zasadzie ucisku przesuwana jest na badanym obszarze. W aparacie do USG (ultrasonograf) stosuje się fale ultradźwiękowe, które odbite od narządów i tkanek powracają do głowicy. Ich obraz można zaobserwować na monitorze ultrasonografu. Jest ono badaniem szybkim, bezpiecznym i nieinwazyjnym.

Rodzaje badań USG

Rodzaje badań USG dzielimy ze względu na obrazowana okolicę oraz na sposób badania. Rozróżniamy USG wykonywane przez powłoki ciała oraz wykonywane po wprowadzeniu głowicy do jamy ciała. Wśród wielu badań aparatem ultrasonograficznym najczęściej wykonywanymi są :

  • USG jamy brzusznej
  • USG piersi
  • USG tarczycy
  • USG węzłów chłonnych (pachowych, pachwinowych, szyjnych)
  • USG tkanek podskórnych
  • USG układu moczowego

Jednym z pożądanych badań USG w ostatnim czasie jest USG ust, które można wykonać w profesjonalnej placówce np. Innova Med (https://innova-med.pl/). Pozwala ono m.in. na sprawdzenie rodzaju preparatu, który znajduje się w modelowanych ustach.

Korzyści z badania USG

Badanie USG jest badaniem w pełni bezpiecznym oraz nieinwazyjnym. Podczas badania nie jest wykorzystywane potencjalnie szkodliwe promieniowanie tak, jak jest w przypadku RTG lub tomografii komputerowej. Badanie USG jest badaniem powszechnie dostępnym oraz jednym z tańszych badań diagnostycznych. Jest bezbolesne i szybkie w wykonaniu – trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Również wynik badania jest dostępny od razu po jego zakończeniu. Ponadto istnieje możliwość pozyskania szybkiego i czytelnego obrazu z wielu narządów, można je wykonywać wiele razy, bez szkody dla organizmu oraz daje możliwość szybkiej diagnostyki i wdrożenia leczenia dla pacjenta.

Badanie USG – jak się przygotować?

Przygotowanie do badania USG zależy od tego, jaka okolica jest badana. W przypadku USG jamy brzusznej należy od ok 2 do 6 godzin przed badaniem powstrzymać się od jedzenia, palenia papierosów, żucia gumy. Dieta w dniu badania powinna być lekkostrawna, bogata w błonnik tak, aby w przewodzie pokarmowym nie kumulowały się gazy i nie zalegały resztki pokarmowe. Wskazane jest przyjęcie preparatu dostępnego bez recepty przeciwko wzdęciom oraz wypicie dużej ilości niegazowanej wody. Zarówno w przypadku USG brzucha jak i USG układu moczowego do badania pęcherz powinien być pełny. Przygotowanie nie jest potrzebne w przypadku badań: tarczycy, piersi, węzłów chłonnych.