W modzie dzisiejszych czasów obowiązuje ogromna dowolność. Mamy szerokie pole do popisu, wyrażenia strojem siebie i tworzenia swojego indywidualnego stylu. Jednak istnieje grupa zasad modowych, którym sprzeciwiać się nie wolno, gdyż możemy narazić się na śmieszność.

Długość bluzki

Niektóre panie zastanawiają się, czy do spódnicy lepiej wybrać krótszą, czy dłuższą bluzkę. Z większością fasonów zdecydowanie lepiej prezentują się te krótsze, w szczególności, jeśli spódnica jest stosunkowo długa i sięga co najmniej polowy łydki. Założenie tuniki może spowodować zaburzenie proporcji sylwetki i będziemy wyglądać zdecydowanie mniej kobieco. Lepiej więc wybrać krótszą bluzkę, maksymalnie po połowy biodra. Przy wciętej talii świetnie sprawdzi się wpuszczenie bluzki pod spódnicę, co podkreśli kształty.

Szerzej – wężej

W tej zasadzie chodzi o to, że jeśli góra naszego stroju będzie obszerna, to dół powinien być wąski i odwrotnie. Przykładowo, jeśli wybierzesz szeroką tunikę lub bluzkę w typie oversize, najlepiej dobrać do niej wąskie przylegające do ciała spodnie lub ołówkową spódnicę. W przypadku szerokiej spódnicy lub obszernych spodni, bluzka może być dopasowana, wąska, przy ciele. Jeśli zapomnimy o tej zasadzie i ubierzemy wszystko szerokie, to znikną całkowicie kształty naszej sylwetki.

Długość nogawek

Obecnie mamy możliwość wybrania niemal każdej możliwej długości spodni. Jednak należy pamiętać, że wszelkie krótsze lub przykrótkie nogawki powodują optyczne skrócenie nóg, zarezerwowane są więc dla szczupłych i wysokich kobiet. Jeśli twoje nogi potrzebują wydłużenia, najlepiej, jeśli będziesz kierować się zasadą, aby nogawka sięgała polowy obcasa.

Srebro i złoto

Ich wspólne noszenie jest dozwolone jedynie w określonych formach, np. biżuterii, w której są ze sobą oryginalnie i fantazyjnie połączone, czy w specjalnych zestawienia proponowanych przez projektantów. Nadal jednak warto trzymać się klasycznej zasady, że jeśli naszyjnik jest złoty to bransoletka i kolczyki również, a jeśli srebrny to również przy tym kruszcu pozostajemy.

Rajstopy do pracy

Wielkim fopa byłoby niewłożenie rajstop do spódnicy, gdy idziemy do pracy w biurze lub na ważne spotkanie z klientem. Absolutnie w takiej sytuacji nie ładnie jest iść z gołymi nogami. Latem możemy wybrać bardzo cienkie, niemal niewidoczne na nodze rajstopy lub pończochy. Pamiętajmy również, że do biznesowego stroju nie nosi się sandałów.

Sandały bez skarpet

Takie połączenie uchodzi za jedną z największych gaf modowych. Najczęściej popełniają ją mężczyźni, jednak zdarza się również kobietom. Wszelkie bardziej odkryte buty, sandałki czy pantofle powinny być noszone bez skarpetek. Nie razi to jedynie u małych dzieci oraz u starszych osób.